İlköğretim 8.sınıf Türkçe ders kitaplarındaki dil ve anlatım yanlışları
Language errors in grade 8 Turkish text books
- Tez No: 191327
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Esengül, Mevlüt, İlköğretim 8. Sınıf Türkçe Ders Kitaplarındaki Dil Ve AnlatımYanlışları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Cahit KAVCAR, 183 s.ÖZETBu çalışmada, ilköğretim sekizinci sınıf Türkçe ders kitaplarından üçüincelenerek bu kitaplardaki dil yanlışları, daha önce bu konuyla ilgili yapılmışçalışmaların ışığında belirlenmiş, yanlış kullanımların nedenleri ve doğru biçimlerigösterilmiştir.İncelenen ders kitaplarındaki dil yanlışları, tarama yöntemiyle belirlenmiş olupbu dil yanlışlarının ana başlıkları şöyle sıralanmıştır: sözcük yanlışları, ekyanlışları, öge yanlışları, tamlama yanlışları, anlam yanlışları, deyim yanlışları vedizgi yanlışları. Üç kitapta toplam 243 dil yanlışı belirlenmiştir. Bunlardan 86'sısözcük, 37'si ek, 36'sı öge, 35'i tamlama, 29'u anlam, 10'u deyim yanlışı, 10'u isedizgi yanlışıdır.Bireyin dil becerilerini kazandığı en önemli dönem ilköğretim çağıdır. Türkçedersi ve Türkçe ders kitapları, dil becerilerini kazanmada ve dili doğrukullanmada önemli bir araçtır. Buna göre Türkçe ders kitaplarınınhazırlanmasında daha özenli davranılması gerekmektedir. Kendisi birçok dilyanlışıyla dolu bir Türkçe ders kitabının Türkçeyi doğru öğretmesi, dil sevgisi vebilinci vermesi güçtür.Çalışmada, önemli bir ders aracı olan Türkçe ders kitaplarında çok fazla dilyanlışı bulunduğu, doğru bir dil eğitimi için nitelik bakımından yetersiz sayılacakbu kitaplarla düzgün bir anadili eğitimi vermenin zor olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Esengül, Mevlüt, Language Errors In Grade 8 Turkısh Text Books, Master?sThesis, Advisor: Prof. Dr. Cahit KAVCAR, 183 p.ABSTRACTA review of three Turkish text books from the 8th grade of primary hasidentified that they consist of language errors. In a previous study the reasons forthe mistakes and correct methods were highlighted.The language errors of the reviewed books can be placed in the following titles;spelling errors, prefix/suffix errors, component errors, phrase errors, wrongmeanings, idiom errors and typesetting errors. Within the three reviewed textbooks 243 language errors were detected. Within these mistakes 86 were spelling,37 prefix/suffix, 36 component, 35 phrase, 29 meanings, 10 idioms and 10typesetting errors.Individuals gain language skills most effectively in primary school years. Thesupport of Turkish lessons and Turkish text books are vital tools to utilize and gainTurkish language skills. For this reason we must ensure Turkish text books areprepared with great detail and attention. Turkish textbooks which consist of errorswill not be beneficial.This study emphasizes that, it will be difficult to provide a high-qualityeducation and teach the native language with continuous errors found in Turkishtextbooks.