Sense perception and the self
Algi ve benlik
  1. Tez No: 191386
  2. Yazar: AYŞE ÖZGE KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Tez ÖzetiAyşe Özge Koçak, ?Sense Perception and the Self?Bu tezin yazılış amacı algısal içeriğin kavramsız olup olamayacağını anlamak içinalgısal deneyimin içeriğini incelemektir. Öncelikle, gündelik hayatımızda algınınneye denk geldiğini belirlemek üzere algının tanımı ve işlevi değerlendirilmektedir.Deneyimimizde algının rolünü pekiştirmek için kavramsız zihinsel içerik olaraktanımlanan duyu fikri eleştirilmektedir. Kavramlara ilişkin 1) algılayanın kendisinedair kavramları ve algının nesnelerine dair kavramları arasında, ve 2) dilsel ve dilselolmayan kavramlar arasında olmak üzere iki ayrım ortaya konulur. Bu ayrımlarlaalgısal içeriğin nasıl kavramsız olamayacağı açıklanır. ?Ben? kavramı, algınınolabilmesi için en temel şart olarak ortaya atılır ve onsuz algısal içeriğin imkansızolduğu iddia edilir.iv
Özet (Çeviri)
Thesis AbstractAyşe Özge Koçak, ?Sense Perception and the Self?This thesis aims at analyzing the content of perceptual experience with aview to understand whether non-conceptual perceptual content is possible. To do so,the definition and the function of perception are evaluated to discern what perceptionreally amounts to in our daily life. The notion of sensation as non-conceptual mentalcontent is criticized in order to emphasize the role of perception in our experience.Two distinctions regarding concepts are introduced: 1) between the concept of selfand the concepts about the objects of perception; 2) between linguistic and non-linguistic concepts. With these distinctions, how perceptual content cannot be non-conceptual is illustrated. The concept of `self? is put forth as the minimalrequirement for perception to occur, without which it is not possible to haveperceptual content at all.iii