İlköğretim 2. ve 3. sınıf Türkçe ders kitaplarında kavramlar ve kavram alanları
The concepts and conceptual categories in Turkish language text books of primary education 2nd and 3rd classes
  1. Tez No: 191387
  2. Yazar: ÖZDEN ALTINKAYNAK COŞKUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEDA GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Altınkaynak Coşkun, Özden, lköğretim 2. ve 3. Sınıf Türkçe Ders Kitaplarında Kavramlarve Kavram Alanları, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. Seda Gökmen, 165 s.ÖZETBu tezde, ilköğretim 2. ve 3. sınıfa ait, iki Türkçe Ders Kitabı incelenmiş, sözkonusu kitaplardaki kavramlar öntür kuramı çerçevesinde belirlenen 26 kavram alanınagöre sınıflanarak betimlenmiştir. Ayrıca kavram ulamlarının ve dilbilgisel ulamların sıklıkdeğerleri ortaya konmuş, temalar ile kavram ulamları arasındaki ilişkilerdeğerlendirilmiştir.Birinci bölümde tezin konusu, amacı, önemi ve bunların yanı sıra veri toplamayöntemi açıklanmıştır.kinci bölümde, kavram olgusunun özelliklerinden ve kavram ediniminin dil edinimsürecindeki yerinden söz edilmiş, öntür kuramı üzerinde durularak bu kurama ilişkinkavramlaştırma düzeyleri anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, kavramların ulamlandırılması ile ilgili bilgi verilmiş ve verininçözümlemesi yapılmıştır.Dördüncü bölümde, 2. ve 3. sınıf kitaplarındaki temalar ile kavram ulamlarıarasındaki ilişkilere yönelik değerlendirmelere yer verilmiştir.Beşinci bölümde, incelenen veriye dönük niceliksel ve niteliksel sonuçlarkarşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Altınkaynak Coşkun, Özden, The Concepts and Conceptual Categories in TurkishLanguage Text Books of Primary Education 2nd and 3rd Classes, Master?s Thesis,Advisor: Assist. Prof. Seda Gökmen, 165 p.ABSTRACTIn this thesis, two Turkish Text Books that belong to primary school 2nd and 3rdclasses have been researched, and the concepts in the mentioned books have been depictedby classifying in accordance with the field of 26 concepts determined in the aspect ofprototype theory. In addition, the frequency values of the concept groups and grammaticalcategories have been pointed out, and the relations between the themes and conceptualcategories have been evaluated.In the first part, the topic of the thesis, its objective, importance, and the methods ofdata collection have been explained.In the second part, the characteristics of concept fact, and the place of conceptacquisition through the process of language acquisition have been mentioned about, theconcept preliminary type has been studied, and concerning this theory, the levels ofcategorization have been told.In the third part, it has been apprised for categorizing the concepts, and dataanalyzing has been performed.In the fourth part, the evaluations have been studied on the relations between thethemes in the 2nd and 3rd class text books and the conceptual categories.In the fifth part, leading the researched data, the quantifiable and qualitative resultshave been compared, and they have been evaluated.