Üvey ebeveyne sahip olan ve olamayan 10-11 yaş grubundaki çocukların saldırganlık eğilimleri ve kendilerini algılama biçimlerinin incelenmesi
- Tez No: 47941
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
I ÖZET Doktora Tezi ÜVEY EBEVEYNE SAHİP OLAN VE OLMAYAN 10-11 YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARIN SALDIRGANLIK E?İLİMLERİ VE KENDİLERİNİ ALGILAMA BİÇİMLERİNİN İNCELENMESİ Figen BAŞAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı (Çocuk Gelişimi) Danışman: Prof. Dr. Mine MANGIR 1996, Sayfa: 157 Jüri: Prof. Dr. Mine MANGIR Prof. Dr. Duyan MA?DEN Doç. Dr. Sibel GÜNEYSU Bu araştırma, üvey ve öz ebeveyne sahip 10-11 yaşlarındaki çocukların saldırganlık eğilimleri ve kendilerini algılama biçimleri arasında farklılık olup olmadığının belirlenmesi, üvey ve öz deneklerde cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik düzey, doğum sırası, kardeş sayısı, anne-baba öğrenim durumu, anne ve baba tutumlarını algılama biçimi, ailede huzuru bozacak nitelikte kavgaların olup- olmama durumu gibi değişkenlerin, üvey deneklerde ise üveyliğin şekli üvey ebeveynin kim olduğu, üveyliğin süresi gibi değişkenlerin saldırganlık eğilimi ve kendirli algılama biçimi üzerinde farklılık oluşturup oluşturmadığının saptanması ve çocukların saldırganlık eğilimleri ile kendilerini algılama biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara il merkezi içinde bulunan alt, orta ve üst sosyo ekonomik düzeyi temsil eden semtlerden seçilen onaltı ilkokulun dördüncü ve beşinci sınıflarına devam eden 10-11 yaş grubundaki üvey olan ve olmayan üçyüz çocuk üzerinde yürütülmüştür. Üvey çocuklarla üvey olmayan çocuklar arasında saldırganlık eğilimi alt boyut puanlan ile kendini algılama biçimi alt boyut puanlan açısından önemli farklılıklar olduğu saptanmıştır. Çocukların sosyo-ekonomik düzeyi, kardeş sayısı, baba öğrenim durumu, baba tutumunun toplam saldırganlık puanı açısından farklılık yarattığı belirlenmiştir. Ayrıca üveylik durumu x sosyo ekonomik düzey,11 üveylik durumu x doğum sırası interaksiyortlarının toplam saldırganlık puanı, üveylik durumu x baba tutumu interaksiyonunun ise toplam kendini algılama puanı açısından farklılık oluşturduğu saptanmıştır. Üveyliğin, şekli ve süresi, üvey ebeveynin kim olduğu değişkenlerinin toplam saldırganlık eğilimi puanı üzerindeki etkisinin önemli olmadığı, buna karşın üveylik şeklinin çocuğun kendini algılama biçimini önemli düzeyde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph.D. Thesis A STUDY ON THE TENDENCY FOR AGGRESSIVENESS AND SELF PERCEPTIONS OF 10-11 YEAR OLD CHILDREN HAVING OR NOT HAVING STEP-PARENTS ACCORDING TO SOME VARIABLES Figen BAŞAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor: Prof.Dr.Mine MANGIR 1996, Page: 157 Jury: Prof.Dr.Mine MANGIR Prof.Dr.Duyan MA?DEN Assoc.Prof.Dr.Sibel GÜNEYSU This study has been conducted to identify any differences between the aggressive tendencies and the self-sensing patterns of children with 10-11 years of age having step or biological mothers, to determine whether a difference is caused by variables such as sex, age, socio-economic level, sequence of birth, number of sisters/brothers, education level of the parents, the way they sense paternal attitudes, the state of quarrel causing hearassment in the family, in the step and biological parent subjects, and by variables as the type of being step, who the step parent is, the period of being step in the step parent subjects, on aggressive tendencies and self-sensing patterns as well as to study the relationship between children's aggressive tendencies and their self-sensing patterns. The study has been conducted on selected 10-11 year-old children with a step and biological mother going on fourth and fifth classes of sixteen primary schools located in districts within the boundries of Ankara representing lower, middle and upper socio-economical levels. It has been determined that there were great differences between step and biological children in terms of bottom dimension points of aggressive tendencies and bottom dimension points of self-sensing patterns.IV It was also identified that socio-economical level of children, number of sisters/brothers, level of paternal education, paternal attitudes make differences as regard with total aggressive points. In addition, being step (children) x socio-economic level, being step x intractions of sequence of birth show differences from the point of view of total aggressive point, and interactions of being step x paternal attitudes show differences in self-sensing point. It is concluded that the effects of such variables as the type and period of being step and who the step parent is on total aggressive tendencies points are of no importance while the type of being step affects self -sensing patterns greatly. Moreover, it was found out that the relation between children's aggressive tendencies and the way they express themselves was very important and that while their aggressive tendencies increased, their self-sensing patterns decreased. KEY WORDS: Aggressiveness, Self Perceptions, Step Parents