Avrupa Konseyi Azerbaycan ilişkileri
European Council Azerbaycan releations
- Tez No: 191389
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇAĞRI ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖzetAvrupa Konseyi ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin incelendiği bu tezde öncelikleinsan hakları ve demokrasi kavramları üzerinde durulmuştur. İnsan hakları ve demokrasikavramlarının incelenerek gelişim süreçlerinin anlaşılması önemlidir. Avrupa Konseyi ilekurulan ilişkilerin Azerbaycan'da İnsan Hakları ve Demokrasi kavramlarının gelişimiüzerinde önemli etkileri olmuştur. Medya özgürlüğü, seçim sistemindeki reformlar ve benzeridönüşümler Avrupa Konseyi ile ilişkilerin kurulmasıyla gözlemlenmeye başlayarak hızlaartmıştır.Azerbaycan devleti İnsan Hakları ve demokrasinin geliştirilmesi adına özveriliçalışmaları da göz ardı edilmemelidir. Savaşın yıkıcı etkisini üzerinden atmağa çalışanAzerbaycan savaş sonrası oluşan kaotik ortamın insan hakları ve demokrasi üzerindekiolumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için ülke içi istikrarı sağlamış, ekonomik kalkınma ile içistikrar arasında paralellik kurulmasını başarmıştır.Bu aşamadan itibaren ekonomik ve siyasi gelişmeler insan hakları ve demokrasiningelişmesinde etkili olmuştur. Bu sürece bir de Avrupa Konseyi ile olan ilişkilerin etkisini deeklediğimiz zaman Azerbaycan'ın bağımsızlıktan kısa bir süre sonraki dönemde demokrasi veinsan haklarının geliştirilmesi adına başarılı adımlar attığını söylememiz yanlış olmayacaktır.i
Özet (Çeviri)
The SummaryThe thesis, in which the relations between The European Council and Azerbaijan areexamined in detail, is about the concepts ?Human Rights? and ?Democracy?. It?s important toexamine carefully in general and also the development of the concepts human rights anddemocracy. The relation with the European Council has influence on the progress of humanrights and democracy in Azerbaijan. By these relations, the liberty in media, the reforms inelection system and similar effects have been observed and increased.Certainly, the relations between The European Council and Azerbaijan assist seriouslyin the development of human rights and democracy; nevertheless the efforts of thegovernment of Azerbaijan are so important too. Azerbaijan, trying to remove the negativeeffects of the war on human rights and democracy, achieved to become stabilized interior thecountry and to establish balance between economical development and stability interior.From that grade, the economical and political improvement became effective on theprogress of human rights and democracy. When we add to this process the impression of therelations with The European Council, it?s not wrong to say that, Azerbaijan made progresssuccessfully for the development of human rights and democracy in a very short period afterthe independence.ii