Mekki surelerde kadın (Razi tefsiri örneği)
Woman in Meccan suras (commentary of razi as a sample)
  1. Tez No: 191420
  2. Yazar: SAFİYE GÜRLEVİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZETGÜRLEV K, Safiye, Mekki Surelerde Kadın (Razi Tefsiri Örneği),Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet Nedim SER NSU, s.113Araştırma giriş, beş bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümündearaştırmanın amacı, önemi, yöntemi ve kapsamı , Fahreddin Razi'nin hayatı veTefsûr-i Kebûr (Mefâtihu'l-Gayb) adlı eseri hakkında bilgi verilmiştir. Dahasonra slam öncesi dönemde kadının toplum içindeki yeri açıklanmış, sonolarak da kadınlarla ilgili Mekki Sureler/Ayetleri tasnif edilmiştir.Araştırmanın ilk bölümünde kadının yaratılışı üzerinde durulmuştur.Kadının Hz. Adem'den değil, onun gibi topraktan yatıldığı sonucunavarılmıştır. Ayrıca Hz. Havva'nın Hz. Adem'in cennetten çıkma sebebi olmadığıortaya konularak kadının insanın cennetten çıkarılma nedeni olmadığıaçıklanmıştır. Razi'nin de bu konuda Kur'an'ın beyanına (açıklamasına) uygunaçıklamalarda bulunduğu sonucuna varılmıştır.Araştırmanın ikinci bölümünde kadın inanç açısından değerlendirilmiştir.man ve inkar etmede, sahip olunan statünün önemli olmadığı üzerindedurulmuştur.Araştırmanın üçüncü bölümünde kadının ailedeki konumu incelenmiştir.Mekki surelerde anne, eş ve çocuk olarak kadının önemi üzerinde durulmuştur.Razi'nin anne olarak kadının değerini açıklamasına karşın eş ve kız çocuğuolarak kadına aynı değeri vermediği görülmüştür.Dördüncü bölümde ahirette kadının durumu açıklanmıştır. Ahirettekikadın tasvirlerine Mekki surelerde çok sık yer verildiği görülmüştür. Razi'ninbu tasvirleri tefsirinde geniş bir şekilde açıkladığı görülmüştür.Son bölümde kadının yöneticiliği meselesi ele alınmış olup Kur'an'ınbütünlüğü açısından konu değerlendirilerek kadının yönetici olabileceğisonucuna varılmıştır. Razi ise kadının yönetici olamayacağını ifade etmiştir.Sonuç kısmında ise Mekki surelerde Kadının yaratılışı, inanıp inanmamakonusundaki seçim özgürlüğü ve kız çocuklarını öldürmenin yasaklanmasıylakadınların insan olarak değerli bir varlık olduğu açıklanmıştır. Böylece Mekkisurelerde kadınlara tam bir kişilik kazandırıldığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYGÜRLEV K, Safiye, Woman in Meccan Suras (Commentary of Razi as asample), Master Thesis, Consultant: Prof. Dr Ahmet Nedim SER NSU, PG. 113Research consists of introduction, five parts and conclusion. Introductionpart gives information about the aim, importance, method and scope of theresearch, life of Fahreddin Razi and his work called Great Commentary(Mefatihu?l-Gayb). Later, woman?s position in society has been explained inPre-Islamic period, and finally Meccan Suras and verses about woman havebeen classified.The first part of the research has asserted the creation of woman. It hasbeen reached to the point that woman has been created not from Prophet Adambut soil like him. In addition, it has been stated that Eve isn?t the reason forhuman beings? dismissed from heaven by bringing up Eve?s not being thereason for Adam?s being thrown from heaven. It has been reached to theconslusion that Razi has made explaination acceptable by the statements ofQur?an.In the second part of the research, woman has been evaluated in theaspect of belief. Her status has no importance for adherence to Islam andnegation which has been accentuated.In the third part of the research, woman?s position in the family has beenanalyzed. Woman as a mother, wife and child has been emphasized in MeccanSuras. It has been noticed that while Razi has explained the importance ofwoman as a mother, he hasn?t given the same importance to woman as a wifeand daughter.In the fourth part, woman?s situation in life to come has been explained. Ithas been seen woman descriptions in life to come are frequently made inMeccan Suras.In the last part, the matter of woman?s directorship has been dealt withand it has been reached to the point in the unity of Qur?an by evaluating thematter that woman can be a director. However, Razi has stated woman can?t bea director.In the conclusion part, in Meccan Suras, creation of woman, preferencefreedom to believe or not, women?s being given significance as human beings byforbidding killing girls have been revealed. Therefore, it has come out thatwomen have gained a complete personality in Meccan Suras.