Örgütsel etkililiğin artırılmasına yönelik ihtiyaç değerleme çalışması
A needs assessment study for increasing organizational effectiveness
- Tez No: 191421
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETBu araştırmanın amacı, örgütsel etkililiğin artırılmasına yönelikörgütsel ihtiyaçların tespit edilmesi ve bu ihtiyaçların giderilmesine yönelikstrateji önerileri geliştirmektir. Ayrıca çeşitli faktörlerin etkililik ile ilişkisiincelenmiştir.Bu amaçla Temmuz-Ağustos 2006 aylarında Orta Anadolu KanMerkezi'nde çalışan 93 personele araştırmacı tarafından hazırlanan soruformu uygulanmıştır. Araştırma verileri t-testi ve tek yönlü varyans analizi iletest edilmiştir. İhtiyaç analizlerinde istatistiksel dağılım ölçütlerindenyararlanılmıştır.Bireysel düzeyde etkililik ölçütleri ile cinsiyetin ilişkili olduğubelirlenmiştir. Bu düzeyde etkililik ile yaş, öğrenim durumu, çalışmapozisyonu, yönetici olup olmama, yöneticilik görevi ve çalışma süresifaktörleri arasında bir ilişki saptanmamıştır.Grupsal düzeyde etkililik ölçütleri ile yönetici olup olmama faktörününilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu düzeyde etkililik ile yaş, cinsiyet, öğrenimdurumu, çalışma pozisyonu, yöneticilik görevi ve çalışma süresi faktörleriarasında bir ilişki saptanmamıştır.Örgütsel düzeyde etkililik ile yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, çalışmapozisyonu, yönetici olup olmama, yöneticilik görevi ve çalışma süresifaktörleri arasında bir ilişki saptanmamıştır.Etkililik ile ilişkisi olduğu saptanan faktörler ile ihtiyaç analizi sonucubelirlenen ihtiyaçlara ilişkin bulgular, literatürde yer alan konuyla ilgili diğerçalışmalar çerçevesinde tartışılmıştır.119
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe purpose of this study is to determine the organizational needs andto develop strategies in order to increase the organizational effectiveness.The relationship between some factors and the levels of organizationaleffectiveness are also examined.With this purpose, a questionnaire form prepared by the researcher isconducted to 93 personnel working in the Central Anatolia Blood Centre inJuly-August 2006. The data are analized by Independent Samples T Testand One Way ANOVA. For the need assessment process the statisticaldistiribution variables are used.For the individual level of effectiveness, a statistically significantrelationship found between effectiveness and gender. There is no statisticallysignificant relationship found between effectiveness and age, level ofeducation, working position, being a supervisor or not, supervising duty andworking time.For the group level of effectiveness, a statistically significantrelationship found between effectiveness and being a supervisor or not.There is no statistically significant relationship found between effectivenessand age, gender, level of education, working position, supervising duty andworking time.For the organizational level of effectiveness, there is no statisticallysignificant relationship found between effectiveness and age, gender, level ofeducation, working position, being a supervisor or not, supervising duty andworking time.120The organizational needs are defined through the needs assessmentprocess and possible strategical suggestions are developed in order toincrease organizational effectiveness.The findings of the study are discussed in referance to the relatedstudies in literature.121