Uygur Türklerinin dini inanışları
Religious beliefs of the Uyghur Turks
- Tez No: 191422
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Abudukelimu, Bumairimu, Uygur Türklerinin Dini İnanışları, Yüksek LisansTezi, Danışman: Prof. Dr. Mustafa Erdem, 140s.Uygur Türklerinin Dini İnanışları adli bu tez, giriş ve dört bölümdenoluşmaktadır. Girişte, tez konusunun seçimi, metot ve kaynaklar, Uygurlarhakkındaki genel bilgiler, yani Uygurların kökeni, kısaca tarihi ve yaşadıklarıcoğrafya tanıtıldı. Birinci bölümde, Uygurların İslam'dan önceki eski inanışları,yani Geleneksel Türk İnanışları, Zerdüştilik, Budizm, Manihaizm ve NesturiHıristiyanlığı'ndan bahsedildi. İkinci bölümde, Uygurların İslam'a girişi veHocalar dönemi hakkında bilgi verildi. Üçüncü bölümde, Çin hükümetinin UygurMüslümanlara yönelik uyguladıkları dini politikaları ve gönümüze kadar Uygurbölgesinde devam eden Hıristiyan misyonerlik faaliyetleri hakkında kısa bilgilerverildi. Dördüncü bölümde, günümüzde Uygurlar arasında hala devam edegelenhalk inanışları ele alındı. Uygurlar ile başka Türk boyları arasındaki benzerliklerigöstermesi bakımından bu konu önemlidir.Sonuş olarak, Türk dünyasının bir parçası olan Uygurların uzak tarihikültürel geçmişe sahip oldukları tespit edildi. Günümüzde onların dini özgürlükleriÇin hükümeti tarafından kısıtlandırıldıkları için, onlar inancını kaybetme tehlikesiile karşı karşıya kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
Abudukelimu, Bumarimu, Religious Beliefs of the Uyghur Turks,Master?s Thesis, Advisor: Prof. Dr. Mustafa Erdem, 136p.This thesis entitled as Religious Beliefs of the Uyghur Turks composed ofan introduction and four chapters.In introduction, I tried to explain the main purpose of this thesis,methods and the resources, which I drew on. And I also tried to give someinformation about Uyghurs? ethnic identity, brief history and geographiclocations.In the first chapter, I provide a brief introduction of the ancient religiousbeliefs of the Uyghurs before Islam, such as the traditional beliefs of the Turkicpeople, Zoroastrianism, Buddhism, Manichaeism and Nestorian Christianity.In the second chapter, I tried to explain how the Uyghurs converted toIslam. Besides this, the Hodjas? tumult was exhibited.In the third chapter, I tried to make clear the Chinese policy towards theUyghur Muslims; also I have mentioned the Christian missionary activities inthe Uyghur region for the time being.In the forth and last chapter, I tried to give some information aboutnowadays Uyghurs? folklore, which have been continuing since timesimmemorial to nowadays. This chapter forms the important body of this thesis,because it tells the similarities and special features between Uyghurs and otherTurkic people.As a result, I have seen that Uyghur people, as a part of Turkic nation,have a long-standing culture, which was similar with other Turks outside China.Today their freedoms of religious belief are limited by the Chinese government,and they are at the risk of loss their belief.