Batıkent-Ostim bölgelerine ait geoteknik harita çalışması
The study about geotechnical maps on the zones of Batıkent and Ostim
- Tez No: 19145
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
BATIKENT-OSTÎM BÖLGELERİNE AİT GEOTEKNİK HARİTA ÇALIŞMASI (Yüksek Lisans Tezi) Suna YILDIZELİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZ Geoteknik h.aritalar5 daha detaylı bir zemin etüdünden önce sahanın genel zemin durumunu bilmek açısından inşaat mühendisleri için kullanışlı bir unsur olabilirler. Ankara- nın bazı bölgeleri için geoteknik haritalar başkaları tara fından hazırlanmıştır- (örnek: Aksoy, 1987) Bu çalışmada, Ostim ve Batıkent yöreleri için böyle bir harita çıkarma uğ raşı ortaya konmaktadır. Bu amaçla sondajlar dört özel firma tarafından, 90 m'lik bir sondaj DSİ tarafından yapılmış, Batıkent'de yapılan heyelan raporu üzerinde çalışılarak de ğerlendirilmiştir. Bölgenin 1/5000 ölçekli haritası 9 DSÎ'den elde edilen 1/25 000 ölçekli topografik ve Kent-Koop ! tan elde edilen 1/5 000 ölçekli haritalar kullanılarak düzenlenmiştir. Yukarıda anılan geoteknik çalışmalardan elde edilen bilgiler sınıflandırılmış ve haritada ifade edilmişlerdir. IH
Özet (Çeviri)
THE STUDY ABOUT GEOTECHNICAL MAPS ON THE ZONES OF BATIKENT AND OSTIH (M.S.c. Thesis) Suna YTLDIZELi GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT Geotechnical maps maybe a useful tool for civil engine ers an order to know the general so31 conditions of an area before the more detailed soil investigation studies. Geotech njcal maps have been prepared for some areas of Ankara by ot hers (see for example, Aksoy, 1987) Tn this study an attempt has been made to prepare such a map for Batikent and Ostim a- reas. For this purpose the boring made by four private firms., a 90 m boring made by state water works (DSİ), a technical re port about a lands IJde accured in Batikent have been studied and evaluated. Tfte}map of the' area has been made with a scale of 1/5000 by making use of a topographic map with a scale of 1/25 000 obtained from DSi and a 1/5000 map provided Kent-^Koop which depicts thesettl ement layout of the area. The informati on obtained from he geotechni-cal studies mentioned above is.r, class if fed and indicated on the map.