Ankara yerleşim alanı normal konsolide killerinde sıkışma indisini veren konsolidasyon özelliklerinin istatiksel değerlendirilmesi
Statistical utilization of normal consolidated clay soils of the settle lregion of Ankara to estimate its compression index
- Tez No: 19144
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN PAMPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ANKARA YERLEŞİM ALANI NORMAL KONSOLİDE KİLLERİNDE SIKIŞMA İNDÎSİNİ VEREN KONSOLÎDASYON ÖZELLİKLERİNİN İSTATİSTİKSEL DEĞERLENDİRİLMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Lütfü KENET GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1991 ÖZ Bu tezin amacı Ankara Yerleşim alanı Normal Konsolide killerinde sıkışma indisi ile likit limit, boşluk oranı ve su muhtevası arasında bir bağıntı aramak ve bulunacak bu bağıntıdan yararlanarak, sıkışma indisinin önproje için yeterli bir yaklaşımla saptanmasını mümkün kılmaktır. Bu formülleri elde etmek için resmi ve özel kuruluşlar tarafından Ankara Yerleşim Alanından değişik yerlerden alınmış olan örselenmemiş zemin numunelerine ait deney sonuçları toplanarak konsol idasyon eğrileri ve deney sonuçları incelenmiştir. İnceleme ve istatistik analizler sonucunda numunelerin sıkışma indisleri likit limit, boşluk oranı ve doğal su muhtevasına bağlı olarak artış gösterdiği gözlenmiştir. Sıkısrna indisi ile likit limit, boşluk oranı ve su muhtevası arasında lineer bir bağıntı olduğu da tespit edilerek bu değerler arasında lineer regrasyon analizi metodu uygulanarak ampirik formüller elde edilmiştir. Ayrıca araştırmacı tarafından alınan numuneler G.Ü. Müh. Mim. Fakültesi İnşaat Müh. Bölümü Zemin Mekaniği laboratuvarında test edilerek elde edilerek sonuçları bağıntılara konularak denenmiştir. II
Özet (Çeviri)
STATISTICAL UTILIZATION OF NORMAL CONSOLIDATED CLAY SOILS OF THE SETTLE REGION OF ANKARA TO ESTIMATE ITS COMPRESSION INDEX (M. Sc. Thesis) Lütfü KENET GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1991 ABSTRACT The object of this thesis is to investigate a correletation of the compression index of normal consolidated clay soils of the settle region of Ankara with their liquid limit, void ratio and their water content and there by to make a possible establishment of the compression index for the use in preliminary designs. Experimental results for undisturbed clays extracted from various points of Ankara and collected by the private and public societies were studied as in the form of consolidation curves. As a result of statistical analysis and examinations of experimental results were shown that compression index of clay samples were increased depending upon liquid limit, void ratio and natural water content. Additionaly, almost a lineer relationship was observed between compression index, liquid limit, void ratio and water content ; therefore, it was enable to establish empirical relationships using lineer regression analysis. In order to test the validity of empirical relationships, extra clay samples were extracted and tested in the soil mechanics lab. of the University of Gazi at the department of Civil Engineering by the author. Ill