Modernleşen bir gelenek: Cerrahilik İstanbul'da etkinlik gösteren bir Halveti-Cerrahi çevresinin etnolojik incelemesi
A tradition being modernized an etnological analysis of a Halveti-Cerrahi sufi circle in İstanbul
- Tez No: 191460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Din, Anthropology, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Karaatlı, Pınar, Modernleşen Bir Gelenek: Cerrahilik. İstanbul'da Etkinlik Gösteren BirHalveti-Cerrahi Çevresinin Etnolojik İncelemesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr.Tayfun Atay, 147 s.ÖZETBu tez çalışması, İstanbul'da üç yüz yıl tarikat faaliyetini sürdüren, 1925 ?Tekke veZaviyelerin Kapatılması? yasasından sonra da tasavvufu bir ?kültür? olarak yaşatmayıamaçlayan Cerrahi topluluğu üzerine yapılmış aralıklarla 7 ay süren bir alanaraştırmasına dayanmaktadır. Alan araştırmasından elde edilen veriler ilgili literatürleharmanlanarak ?din? merkezli bir cemaatin kültürel amaçlı bir vakfa dönüşmesi, onunfaaliyetleri, grup içi ilişkileri, ayinleri, özel günleri ve kendilerini ifade etme biçimleriirdelenmeye çalışılmıştır.Tasavvuf kültürünü ve yaşam tarzını koruyan ve yaygınlaştırma çabası gösteren birtopluluk olarak Cerrahiler bu çabaların temel dayanakları açısından etnolojik olarakdeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Karaatlı, Pınar, A Tradition Being Modernized. An Etnological Analysis Of A Halveti-Cerrahi Sufi Circle İn İstanbul, Master?s Thesis, Advisor: Assoc. Prof. Tayfun Atay, 145 p.ABSTRACTThis thesis depends on a field study which lasted 7 months in intervals conducted on thecommunity of Cerrahi which has continued its activity of mysticism for three hundred yearsin İstanbul, and has aimed to keep the Sufism alive as a ?culture? after the law in 1925enacting the Closing of Lodges and Small Lodges?. Conversion of a community with aheart of ?religion? to a foundation exhibiting cultural activities, their activities, inter-grouprelations, rites, special days, and the ways of expressing their thoughts were tried to beemphasized through gathering the data obtained from a field study with relevant literature.As a conclusion, the Cerrahis as a community which have protected the Sufi cultureand the Sufi way of living as well as exhibiting the efforts to spread this culture and way oflife was evaluated ethnologically.