Üniversite gençliğinin cinselliğe bakış açısı DTCF son sınıf öğrencilerinin cinselliğe bakış açılarının sosyal Antropolojik incelemesi
The perceptions of youth in higher education on sexuality
- Tez No: 191461
- Danışmanlar: PROF.DR. BELKIS TEMREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZETAraştırmamızın temel amacı üniversite gençliğinin cinselliğe ilişkin değeryargılarının, saptanması ve cinselliğe ilişkin tutum ve davranışların incelenmesidir.Cinselliğe ilişkin kavramları, gençliğin nasıl tanıyıp değerlendirdiğinintespiti araştırmanın, bir diğer amacıdır. Bireylerin cinsellikle ilgili bilgilerini edinmeyolları, çalışmamızda araştırılmıştır. Cinslerin birbirlerine yönelik cinselliğe ilişkinyargıları karşılaştırılarak anlamlı ilişkiler aranmıştır.Cinsellik öncesi devre olarak da tanımlanan tanışma (çıkma), flört, evliliköncesi cinsel deneyim, cinsel aldatma, homoseksüellik, lezbiyenlik, namus kavramınabakışları, seksüel ilişki tarzları ve ensest gibi kavramlara bakış açıları araştırmada elealınmış ve değerlendirilmiştir. Gençlerin kız-erkek arkadaşlığında ve cinselliğindebenimsedikleri davranışların saptanması da araştırmanın amaçları arasında yeralmıştır.nsan yaşamını derinden etkileyen bu denli önemli bir konuda gençliğin içindebulunduğu durumu saptamak, onları, cinselliğe yaklaşımları konusunda tanımak,belki de rahat konuşamadıkları konularda bilgilendirmek ve böylece bilginin verdiğigüvenle sağlıklı bir toplum oluşturmaya katkıda bulunmak, tezin en kapsamlı amacınıoluşturmaktadır. Sonuç olarak gençliğin cinselliğe bakış açısı, bu konudaki yargılarıcinsler arası ilişkiler incelenmiş, çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır.Bu nedenle; kültürümüzün kimi katmanlarında bir tabu olarak kabul edilencinselliğe ilişkin görüşlerin, üniversite gençliği arasında incelendiği göz önünealındığında araştırmamız; toplumumuzda değişen değer yargılarının durumunugöstermesi açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe main aim of our thesis is to determine the value judgment and to observethe behaviors and attitude related to the sexuality of university youth.Another aim of the thesis is to determine how the university youth identifiesand evaluates the concepts related to sexuality.The ways of the sexual knowledge obtained by individuals have been studiedas well. The judgment of genders about opposite sex concerning sexuality have beenalso compared and searched meaningful relations.Dating-namely the pre-sexual period-, flirting, pre-marital sexual experience,betrayal, homosexuality, different viewpoints regarding the virtue concept, differenttypes of sexual relationship and incest have been investigated and evaluated. Thedetermination of behavior patterns not approved in opposite-sex friendship andsexuality is among the goals of this research.As a result, the point of view on youth to sexuality and their judgment on thissubject, relations between genders have been observed and some evaluations havebeen made.In our country we are faced with an expression as some value judgments arechanged and some are vanished.The ultimate goal of this thesis is to provide an awareness of the presentstatus of the youth with regard to this subject which has a deep influence in humanlife; to identify their approach to sexuality, to inform them about these subjects whichcannot be communicated easily, and to shape a healthy society with the help of thisawareness.