İşgal sonrası Irak şiiri (2003-2005)
Iraqi poetry after the occupation (2003-2005)
- Tez No: 191501
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
TEZ ÖZETAli, Pınar H. Muhammad, şgal Sonrası Irak Şiiri 2003-2005, Yüksek LisansTezi,Danışman: Prof. Dr. Rahmi Er, 96 s.Tez, bir Giriş ve üç Bölümden oluşmaktadır. Giriş'te tarihsel bir arka planverilmiştir.Birinci Bölümde, Saddam dönemi Irak şiirinin durumu ortaya konmuştur.kinci Bölümde işgal sonrası Irak şiiri konu edilmiş, önce genel bir bakışla budönem ana hatlarıyla tanıtılmıştır. Daha sonra bu dönemin şiiri üzerinde işgalinolumlu veya olumsuz etkileri belirlenmeye çalışılmış, dönemin şiirinin edebi vekonu yönünden özellikleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü Bölümde Ahmed Matarve Kahtân el-Hurmuzû ele alınarak şiirlerinden örnekler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAli, Pınar H. Muhammad, Iraqi Poetry after the Occupation (2003-2005),Master?s Thesis,Advisor: Prof. Dr. Rahmi Er, 96 p.This thesis consists of an Introduction and three chapters. In Introduction,historical information on Modern Iraq is given.In the First Chapter, Iraqi poetry in the Saddâm Period is studied. In theSecond Chapter, we focused on the Iraqi poetry after the Saddâm Period, i.e. after9th April 2003 until the end of 2005. In this chapter, we tried to determine if thereare some innovations or changes both in the Iraqi poetry and in the attitudes ofIraqi poets. In the Third Chapter, two Iraqi poets Ahmad Matar and Kahtân al-Hurmuzû are studied in addition to translation of their selected poems intoTurkish.