Yabancı dil öğretmenlerinin eğitbilimsel ve alan bilgisi açısından değerlendirilmesi
An evaluation of foreign language teachers from the perspektive of education and field knowledge
- Tez No: 191502
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Western Linguistics and Literature, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
1ÖZETYabancı Dil Öğretmenlerinin Eğitbilimsel ve Alan Bilgisi AçısındanDeğerlendirilmesiYusuf ŞahinDanışman: Prof. Dr. Özcan DemirelSayfa:178Jüri:Prof. Dr. Güray KönigProf. Dr. Ayşe KıranProf. Dr. M.Osman TokluProf. Dr. Dursun ZenginBu araştırmada, devlet okullarında görev yapan yabancı dil öğretmenlerinineğitbilimsel ve alan bilgisi açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini Antalya, Bursa, Kayseri ve Yozgat illerindegörev yapan ilköğretim ve liselerde görev yapan yabancı dil öğretmenlerioluşturmuştur. Araştırmada, yabancı dil öğretmenlerine yönelik geliştirilen anketuygulaması ve görüşme tekniği kullanılmıştır. Veriler, SPSS istatistik programındaçözümlenmiştir.Araştırma verilerine göre, yabancı dil öğretmenleri içinde, öğrettikleriyabancı dil dışında iletişimde bulunabilecek düzeyde başka dil bilenlerin sayısınınçok düşük olduğu saptanmıştır. Yabancı dil öğretmenlerinin yaklaşık olarak üçteikisi mesleki gelişimleriyle ilgili kurum içi ve kurum dışı etkinliklere katıldıklarınıbelirtmişlerdir. Yabancı dil öğretmenlerinin %27,8'i, öğrettikleri yabancı dili diğerderslerde de kullanabileceklerini belirtmişlerdir.Yabancı dil öğretmenlerinin %21,9'u, dilbilim alanlarında kendileriniyetersiz görmüşlerdir. Yabancı dil öğretmenleri, dört temel dil becerisine egemenolmada, özellikle dinleme anlama (%17) ve karşılıklı konuşmada (%12)yetersizliklerini belirtmişlerdir. Yabancı dil öğretmenlerinin %63,1'i, öğrettiği dilinkültürüne egemen olmada kendini iyi olarak belirtmiştir. Yabancı dil öğretmenleri,derslerde ağırlıklı olarak iletişimsel yöntem uyguladıklarını belirtmişlerdir.Yabancı dil öğretmenlerinin %22,1'i gelişim psikolojisi, yaklaşık %10'udersi hazırlama, planlama, uygulama ve ölçme değerlendirmede kendilerini yeterli2görmemişlerdir. Ölçme ve değerlendirmenin, okuma, anlama ve dilbilgisi ağırlıklıolduğu, üretime yönelik becerilerin ölçümüne daha az yer verildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
1ABSTRACTAn Evaluation of Foreign Language Teachers from the Perspectives of Educationand Field KnowledgeYusuf ŞahinSupervisor:Prof. Dr. Özcan DemirelPages:178Jury:Prof. Dr. Güray KönigProf. Dr. Ayşe KıranProf. Dr. M.Osman TokluProf. Dr. Dursun ZenginThis research aims to evaluate foreign language teachers in puplic schoolsfrom the perspectives of education and field knowledge.The scope of the research consists of primary and high school foreignlanguage teachers working in Antalya, Bursa, Kayseri and Yozgat. The data arecollected via questionnaires and interviews with the foreign language teachers and itis analysed by SPSS.The data reveals a very few number of teachers speak other languages.Approximately 2/3 (%55,6-67) have participated in in-service and out-servicetraining programs related to their career development. %27,8 of them state that theyuse the language while they are teaching in other courses. %12,9 of them haveresearches on language learning-teaching.%14,5 of them assess themselves inadequate in linguistics. They acceptthemselves proficient in learning-teaching theories and teaching methods. They statetheir inadequacy in four basic language skills, especially in listening comprehension(%17) and speaking while facing one other (%12).%63,1 of them considerthemselves as proficient in mastering the culture they are teaching . They state thatthey use communicative approach dominantly (%88,8).They assess themselves as proficient in developmental psychology (%22,1)and preparing, planning and managing the lesson (app. %10). %60,9 of themconsider themselves good at using technology. Related to testing and evaluation, it is2determined that reading comprehension and grammar are dominantly tested over theproductive skills (Speaking and Writing).