Kur'an-ı Kerim'de Emri Bi'l-Ma'ruf ve Nehyi Ani'l-Münker Meselesi
Al-Amr bi'l-Ma'ruf we'n-Nehy ani'l-Munkar according to the Qur'an
  1. Tez No: 191524
  2. Yazar: AYŞE BAYRAKTAR BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
TEZ ÖZETİBAYRAKTAR BARIŞ Ayşe, Kur'ân-ı Kerûm'de Emri Bi'l-Ma'ruf veNehyi Ani'l-Münker Meselesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr.Ahmet AKBULUT, s. IV+86Bu çalışmada Kur'an-ı Kerim'de Emr'i bi'l-maruf ve Nehy'i ani'l-münker prensibini tahlil etmeye çalıştık.Giriş ve iki bölümden oluşan bu çalışmamızın giriş kısmındakonunun öneminden bahsedilmiştir. Ayrıca Emr'i bi'l-maruf ve Nehy'iani'l-münker prensibinin uygulama safhasında yaşanan sorunlaradeğinilmiştir.Çalışmamızın birinci bölümünde, ?İyiliği Emretmek ve KötülüğüYasaklamak? başlığı altında; emir, nehiy, maruf ve münkerkavramlarının semantik incelemesi yapılmıştır. .İkinci bölümde ise ?Kur'an-ı Kerim'de Emr'i bi'l-maruf ve Nehy'iani'l-münker? başlığı altında;öncelikle bu konuya Mutezili, Harici veSünni bakış incelenmiş, tarihi seyri içinde bu Kur'ani prensibinuygulama alanlarına değinilmiştir.Son olarak Kur'an-ı Kerim'e göre Emr'i bi'l-maruf ve Nehy'i ani'l-münker ilkesinin ne şekilde anlaşılması ve uygulanması gereğindenbahsedilmiştir.85
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBAYRAKTAR BARIŞ Ayşe, al-Amr bi?l-Maruf we?n-Nahy ani?l-Munkar According to the Qur?an, Master Thesis, Advisor: Prof. Dr.Ahmet AKBULUT, p. IV+86In this study, we examined al-Amr bi?l-Maruf we?n-Nahy ani?l-Munkar according to the Qur?an.In the introduction of this study which is composed of anintroduction and two parts, we talked about the importance of thesubject. Besides the problems which had seen in the history.In the first part , we examined, under the title of ?al-Amr bi?l-marufwe?n-Nahy ani?l-munkar?;the words amr, nahy, maruf and munkar.In the second part, we examined first, under the title of ?al-Amr bi?l-maruf we?n-Nahy ani?l-munkar according to the Qur?an?; the view ofMutazila, Ahl-i Sunnah and Havaric in this topic and the practical areain the historical progress.Finally mentioned that how could al-Amr bi?l-maruf we?n-Nahyani?l-munkar? according to the Qur?an understand and practice.86