Ömer Ziyauddin Dağıstani'nin hayatı, eserleri ve tasavvuf anlayışı
The life of Ömer Ziyauddin Dağistani, his works and his opinion of Sufism
  1. Tez No: 191525
  2. Yazar: ARİF HAKAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZETDemirel, Arif Hakan, Ömer Ziyâuddûn Dağıstânû'nin Hayatı, Eserleri ve TasavvufAnlayışı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu, 177 s.Gümüşhanevû ekolünün meşâyıhından Ömer Ziyâuddûn Dağıstânû 1849 yılında KuzeyKafkasya'da Dağıstan'ın Çerkay kazasında doğdu. 1921 yılında İstanbul'da vefat etti.Dağıstânû'nin hayatı dört ayrı bölümde incelenebilir. İlk bölüm çocukluk ve gençlikyıllarının geçtiği Dağıstan safhasıdır. İkinci bölüm Osmanlı yurduna iltica ettikten sonrakibölüm olup, şeyhi Gümüşhanevû'ye intisab ettiği, yurdun muhtelif bölgelerindemüftülük ve kadılık görevleri üstlendiği safhadır. Üçüncü bölüm ise Medine veMısır'da sürgünde bulunduğu dönemdir. Dördüncü bölüm İstanbul'a dönmesi ilebirlikte Gümüşhanevû şeyhliğini ve müderrislik görevlerini icra ettiği vefatına kadargeçen son dönemdir.Dağıstânû'nin çoğu matbû 20'nin üzerinde eseri mevcuttur. Hadis, fıkıh, kıraat, akaid,siyer, tasavvuf, hukuk, dil bilimi, edebiyat ve şiir alanlarında kıymetli eserler vermiştir. Builimlerin tamamına vâkıf olup Kur'ân ve Hadis hafızlığı ile de ön plana çıkmıştır. Tezimizintemel kaynağı olan Fetevâ-yı Ömeriyye adlı eseri, tarikat âdâbı ve tasavvufta müphem kalanbirçok meselede, günümüz tasavvufû hayatına ışık tutacak cevapları içermektedir. Dağıstânû,meseleleri ayet, hadis ve diğer müelliflerin görüşleri ile birlikte sentez eder. Tasavvufûgörüşlerini felsefû olmaktan ziyâde, âvâmın da kolay anlayabileceği bir tarzda açık ve sadeolarak ifade eder. Tasavvufun özünün İslam'a ve sünnete tam bağlılık, güzel ahlâkladonanmak, Allah'ı zikretmek, ve tefekkür olarak tanımlar. Dağıstânû tasavvufa yabancımahfillerin yapmış olduğu haksız eleştirileri kanıtlara dayalı olarak tekzib eder.
Özet (Çeviri)
SUMMARYDemirel, Arif Hakan, The Life of Omer Ziyauddin Dağistani, His Works and His Opinionof Sufism, Master?s Thesis, Advisor : Prof. Dr. Ethem Cebecioglu, 177 p.Omer Ziyauddin Dagistani one of the sheikhs of Gumushanevi school was born inCherkay town in North Caucasus, in 1849. He was dead in 1921, in Istanbul. The life ofDagistani may be evaluated in four period. The first period was the time when he waschildhood and youthful in Dagistan. Second period was passed in Ottoman country inwhichafter taking refuge in Ottoman state he was connected with his sheikh Gumushanevi; heworked in different parts of country being duty of judge and mufti. The third period was thetime when he was exiled to Madina and Egypt. The fourth period was the last part of his lifeup to his death inwhich he returned to Istanbul and he performed the sheikh of Gumushaneviand professorship. He has over the twenty head of opus, majority of them are printed. Hecontributed valuable works about of the scienses of Hadith, Islam Jurisprudence, Koranreading, catechism, life of the Prophet, sufism, Islamic law, language, literature and poetry.He was aware of all of these sciences and he had memorized the Koran and Hadith as well.His book named Fetevai Omeriyye which is the main source of our thesis is containing theanswers about the customs of sufism and solutions of vague matters in the sufism. This bookis shed light on the present life of the sufism. Dagistani used to make syntesis on the subjectsby verse of the Koran, Hadith, and opinions of the other authers. He expresses his opinion ofsufism thought clearly and simple to be understand by public easily without beingphilosophical. He descibes essential of sufism is depending on the Sunna and Islamic lawscompletely, and being excellent morals, mentioning Allah and reflection. Dagistani deniesunjustly criticism being based on proofs, which is soursed from out of the assembly of thesufism.