Kur'an perspektifinde fıtri, dini ve ahlaki bir olgu olarak örtünme
Covering as an event of creation, as a religious fact and as an ethical fact regarding to the Quran
- Tez No: 191530
- Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZETÖrtünme veya yer, zaman ve şartlara göre giyinme, insan olmaktan kaynaklanan veinsanı tamamlayıcı bir ihtiyaçtır. Biz de tezimizde örtünme olgusunu, fıtrû, dûnû ve ahlâkûboyutlarıyla, Kur'ân perspektifinde ele almaya çalıştık.Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, çalışmamızı temellendirebilmek için örtünme olgusuna genel birgiriş yapılmış, ilgili kavramlar ele alınmış ve bu hususta ortaya çıkan yaklaşımlardanbahsedilmiştir.kinci bölüm üç ana başlıktan oluşmaktadır.1. ?Fıtrû Bir Olgu Olarak Örtünme? başlığı altında, ilk insandan beri varlığını sürdürenbir olgu olarak örtünme ele alınmıştır.2. ?Dûnû Bir Olgu Olarak Örtünme? başlığı altında, örtünmenin dûnû temellerini ortayakoyabilmek amacıyla öncelikle, ilahû dinlerdeki örtünme geleneğinden bahsedilmiş,örtünmenin slam Dini'ndeki temelleri hususuna giriş yapılmış, daha ayrıntılı olarak işlenmeküzere üçüncü bölüme bırakılmıştır.3. ?Ahlâkû Bir Olgu Olarak Örtünme? başlığı altında, sosyal bir olgu olarak, içindeyaşanılan coğrafyanın, iklim şartlarının, kültürün, örfün ve geleneğin belirleyici ve zorunluetkisi ile şekillenen örtünme pratiklerinden bahsedilmiş, örtünmenin, slam'ın diğer ahlâkkurallarıyla birlikte iffetin mütemmimi olarak rolü incelenmiş, giyinmede asıl hedefin takvaolması gerektiği, Allah'ın bu husustaki emir ve yasaklarına itaat maksadının ön plandatutulması gerektiği ifade edilmiştir.Üçüncü bölümde Kur'ân ve Sünnet doğrultusunda, örtünme olgusuna (özelliklekadının örtünmesine) Allah ve Rasûlü'nün getirmiş olduğu düzenlemeler, bu düzenlemeleriilk dönem Müslümanlarının nasıl algılamış olduğu ve bu kavramlara zaman içerinde yüklenenfarklı anlamlar, ayrıca örtünmenin klasik fıkıh literatüründeki rolü ele alınmıştır.Çalışmamız sonuç bölümüyle noktalanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYÇ MEN, Nesibe,“Covering As An Event Of Creation, As A Religious Fact AndAs An Ethical Fact Regarding To The Quran”, Master's Thesis, Advisor: Prof.Dr. dris ŞENGÜL, 151 pages, ANKARA 2006Covering or wearing relative to time, place and conditions is a necessity which results frombeing human or which completes the humanity, so we tried to discuss the issue of covering inour thesis, regarding to its religious, ethical and from creation dimensions in the perspectiveof the Quran.Our thesis consists of three main chapters:At the fırst chapter, there is a comman introduction are mentioned about covering than itsrelated words are discussed.The second chapter has three main titles:1. The covering which is since creation is mentioned on the title of“Covering as an eyent ofcreation”2. At the title of“Covering as a religious fact”, we tried to discuss covering fact and wewanted to mention its place in the religion. So we made an entrance to our subject.3. On the title of“Covering as an ethical fact”is mentioned about practices of covering. Thesepractices are shaped by the effects of Jeografia, climate, culture and traditions. In addition tothis, the role of covering which completes of the chastity with the ethical rules of Islam arementioned. Also the main aim of covering is to submit to God commend and prohibitions.Thirth chapter consist the arragements of God and Prophet, and how the first muslimsunderstood this arragements and loading different meanings of these words and the role of thecovering in the classical juristic literature are explained regarding to the Quran and theSunnah. Our study is over with a conclusion.