The relationship between the first world war and postwar literature: The study of form and content in the great gatsby, Tender is the Night by F. Scott Fitzgerald and a Farewell to Arms, the Sun Also Rises by Ernest Hemingway
Birinci Dünya savaşı ve savaş sonrası edebiyat arasındaki ilişki: F. Scott Fitzgerald'ın the Great Gatsby ve Tender is the Night adlı romanları ile Ernest Hemingway'in a Farewell to Arms ve the Sun Also Rises adlı romanlarının biçim ve içerik açısınd
  1. Tez No: 191531
  2. Yazar: ESİN KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmanın amacı Hemingway ve Fitzgerald'ın savaş sonrasında yazmışoldukları dört romanı, farklı alanlarda çalışmış iki yirminci yüzyıl eleştirmeni olanBakhtin ve Foucault arasındaki temel çelişki açısından incelemektir. Bu çalışmanıniçeriği Fitzgerald'ın The Great Gatsby ve Tender is the Night adlı romanları veHemingway'in A Farewell to Arms ve The Sun also Rises adlı romanlarınınincelenmesiyle sınırlı tutulmuştur.Çalışmanın giriş bölümü Bakhtin ve Foucault'nun teorilerini ana hatlarıylaanlatmanın yanısıra modernist olarak adlandırdığımız romanları konu alan birincelemede bu teorilerin hangi yönlerinin etkili olabileceğini göstermektedir. Girişbölümü modernizm hareketinin zaman ve yer kavramlarını nasıl ele aldığını ve bukavramlar aracılığıyla bireyi nasıl ifade ettiğini de anlatmaktadır.Birinci bülüm The Great Gatsby adlı romanın Bakhtin ve Foucault'nunteorileri ışığında yapılmış bir incelemesini kapsamaktadır. Romana parçalanma ve?dialogism? açısından yaklaşılmış olup, romanın zaman ve yer ilişkisini nasıl elealdığı açıklanmaya çalışılmıştır. Bakhtin ve Foucault'nun, özellikle de kökenkavramı, geçmişin kurgulanması ve söylemin etkisi konularındaki uyuşmayangörüşleri romanlara ne açıdan yaklaşıldığı konusunda etkili olmuştur.İkinci Bölüm Tender is the Night adlı romanın incelemesini içermektedir.Foucault'nun ?güç? kavramı konusunda geliştirmiş olduğu kuramın yanısıra, gücünüretimi ve disiplin mekanizmaları üzerine görüşleri romana kişileştirme açısındanyaklaşmada belirleyici olmuştur. Romandaki yer ve karakter ilişkisi, Bakhtin'in?carnaval? kavramı üzerine görüşleri ile Foucault'nun panopticon modeli arasındakiçelişki açısından incelenmiştir. Savaş olgusu, zaman algısında ve mit yaratımındaönemli bir etken olarak ele alınmıştır. Paul Fussell'in savaş anılarını inceleyençalışması, metin ve savaş olgusu arasındaki ilişkinin anlaşılmasında önemli birkaynak olmuştur.266Üçüncü bölümde öncelikli olarak ititraf geleneği tartışılmıştır. Bakhtin veFoucault'nun ?itiraf? konusundaki çelişen fikirleri, A Farewell to Arms romanındakullanılmış olan itiraf tarzının yorumlanmasında bu çalışmaya kaynaklık etmiştir.Ana karakterin geçirmiş olduğu deneyim ve onun merkezi söylemi gerçekleştirenhareketi ?parçalayıcı? olarak nitelendirilirken, anlatma edimi bütünleştirici bir çabaolarak ele alınmıştır. Bütünlüğün çözülüşü ve Hemingway'in parçalanmayı nasılifade ettiği bu bölümün temel konusudur. Romandaki savaş teması ise Nietzsche'ninuygarlık ve ahlak konusundaki eleştirileri bağlamında incelenmiştir.Dördüncü bölüm Hemingway'in The Sun also Rises adlı romanınınincelemesini içermektedir. Romanda uzamın işlenişi ve kişileştirme Freud'ungörüşleri doğrultusunda ve modernism bağlamında incelenmiştir. Bu bölüm ayrıcaromanda mitleştirme ve gerçekliğin yaratılması üzerine yapılmış bir incelemeyi dekapsamaktadır.Çalışma, Bakhtin ve Foucault'nun görüşlerinin modernist romanı incelemeyiamaçlayan bir çalışmada neden ve nasıl etkili olduğunun açıklanmasıyla sonbulmaktadır.267
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to interpret post-war novels of Hemingway andFitzgerald in terms of the conflict between two twentieth-century critics, Bakhtinand Foucault, who became influential in different fields. The works chosen for thestudy are Fitzgerald?s The Great Gatsby and Tender is the Night, and Hemingway?sThe Sun also Rises and A Farewell to Arms.The introduction gives an outline of Bakhtin?s and Foucault?s theories andexplains what aspects of these theories will be influential in a study of modernisttexts, and in what ways they can determine the central issues of this study. Theintroduction also includes a brief outline of modernistic approach to time, space andtheir relation to individual.Chapter One includes the study of The Great Gatsby in its relation toBakhtin?s and Foucault?s theories, and an approach to the novel in terms offragmentation and dialogism, and the relations between time and space. In thissection the incoherence between Bakhtin and Foucault, especially on the issue oforigins, the creation and fiction of the past and the influence of discourse determinedthe way the novel is approached.Chapter two includes the study of Tender is the Night. Foucault?s theory onpower and his ideas on the generation of power and disciplinary mechanismsdetermined the focus of the study on characterization. Bakhtin?s view of carnival incontradistinction with Foucault?s panopticism highlighted the way the relationsbetween spaces and characters are studied in the novel. In this section war isconsidered a primary influence in the perception of time and the creation of myth.Paul Fussell?s study on war memoirs became an invaluable resource inunderstanding the text?s relation to the war.264Chapter Three starts with an argument about the tradition of confession. Thedifference between Bakhtin and Foucault on the nature of confession became crucialin the interpretation of the confessional style in A Farewell to Arms. Theprotagonist?s centripetal movement is considered a fragmentary experience, whereasthe act of narration is considered an attempt of unification. The dissolution of unitiesand how Hemingway expressed fragmentation is central to the concerns of thischapter. The theme of war in the novel is interpreted in terms of Nietzsche?scriticism of civilization and morality.Chapter Four includes an analysis of Hemingway?s The Sun also Rises. Thesetting and characterization in the novel are interpreted in relation to modernism andFreud?s views. The chapter also includes an analysis of the role of mythification inthe creation of reality.The study concludes with a brief explanation of how and why thecontradiction between Bakhtin?s and Foucault?s views is related to a study ofmodernist novel.265