Özdemir İnce'nin hayatı-sanatı ve şiirleri üzerine bir araştırma
A research on Özdemir İnce?s life, art and poems
  1. Tez No: 191554
  2. Yazar: SONER AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 562
Özet
Bu çalışmada Özdemir nce'nin hayatı, sanat anlayışı ve şiirleri bütün yönleriylekapsamlı bir şekilde incelenmiştir.Çalışmanın amacı Özdemir nce'nin şiirlerini yapılandırma biçiminin ortayakonularak, şiirlerin epistemolojik, tematik ve estetik alt yapısının belirlenmesidir. Şiirlerinorganize ediliş biçimi, şairin şiir tekniklerinden yararlanma şekli ve öne çıkan temalarüzerinde durularak, şairin şiirlerine estetik değerini ne şekilde kazandırdığı tespit edilmiştir.Şiir metninin çok anlamlılığı ve anlamın sonsuzluğu ilkesinden hareketle çalışmadatek bir disiplininin ölçütleriyle sınırlı kalınmamış, anlamlama noktasında metinlerinyönlendirdiği farklı disiplinlere başvurulmuştur. Bununla birlikte edebiyat metninin kendiiçinde organik bir bütün olduğu gerçeği unutulmayarak, çalışmada temel eksene metinoturtulmuş, metnin desteklediği veriler esas alınmıştır.Giriş bölümünde Özdemir nce'nin estetik alt yapısını belirlemek için 1940 sonrasıTürk şiirindeki eğilimler ve bu eğilimler karşısında şairin tutumu üzerinde durulmuştur.?Hayatı? bölümde şairin kronolojik yaşamöyküsü çıkarılmış, günlük yaşantısının sanathayatına etkileri belirlenmiştir.Şairin aynı zamanda bir edebiyat bilimcisi kadar edebiyat kuramı üzerinde yazılarıolduğu gerçeği ile 2. bölümde şairin sanat, edebiyat ve şiir üzerindeki görüşleri ayrı başlıklarhalinde Dünyanın ve Türk Edebiyatının önde gelen kuramcılarının ve yazarların görüşleriylekarşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.Şiirlerin incelendiği ana bölüm olan 3. bölümde öncelikle şiirlerde ağırlıklı olarakişlenen temalar belirlenmiş, temaların ele alınış biçimleri üzerinde durulmuştur. Aynıbölümde şiirlerin ahenk ve şekil özellikleri belirlenmiş ve şairin dil ve anlatım özellikleritespit edilmiştir.?Sonuç? bölümünde elde edilen veriler birbirleriyle ilişkilendirilerek, Özdemirnce'nin şiirlerinin ve şairliğinin Türk şiiri içindeki konumu belirlenmiştir.548
Özet (Çeviri)
In this work, Özdemir nce?s life, approach to art and poems are analyzed in allaspects.The goal of this work is to determine the epistemological, thematic and aestheticsubstructure of the poems of Özdemir nce, through a denouncement of his way ofconstructing them. Having dwelled on the way the poems are organized, the poets?s way ofutilizing poetical techniques and the leading themes, the way the poet gives his work itsaesthetic value is ascertained.Through the principes of connotation and infiniteness of meaning in a poetic text, thework was not limited by criterias of one discipline, other disciplines to which the textsorientate are also recoursed. However, keeping in consideration that the literary text is aorganic whole in itself, the text itself and the data supported by text are put in the axis of thework.In the Introduction chapter, the tendancies in the turkish poetry in post 40?s and theattitude of Özdemir nce towards them are dwelled in order to determine his aestheticsubstucture.In the chapter titled ?His Life?, his biography is given and the effect of his every daylife to his art is determined.Through the fact that he has articles on literary theory, in the 2nd chapter , his ideas onart, literature and poetry is evaluated within a comparison to those of the leading literarytheorists from Turkey and world.3rd chapter in which his poetry is analyzed, the leading themes are determined, theway they are treated is dwelled. The features related to rhythm, form, language and narrationin his poetry are determined.In the ?Conclusion? chapter, through a liaison within the datas, Özdemir nce issituated in the Turkish poetry as a poet.