Türkiye'de ilçelerdeki köy sayılarına göre geçim kaynağının türü ve öncellik sırası
The kinds and the priority order of means of subsistence in terms of the number of the villages in the subprovinces in Turkey
- Tez No: 191553
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Künteş, Seçil, Türkiye'de lçelerdeki Köy Sayılarına Göre Geçim Kaynağının Türü veÖncelik Sırası, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mesut Elibüyük, 106 s.ÖZETTürkiye'de köy sayılarına ilişkin envanterler, 1981 ve 1997 yıllarında olmak üzere 2kez tutulmuştur. Bu envanterlerin geçim kaynakları ile ilgili olan bölümünde, 15 geçimkaynağı türü belirlenmiş ve her ilçede kaç köyün bu geçim kaynaklarından 1. ve 2.dereceden geçim sağladığının üzerinde durulmuştur. 1981 ve 1997'de belirlenen 15 geçimkaynağı türü tümüyle birbirinin aynı değildir. Geçim kaynağı türlerinden; tarla tarımı,hayvancılık, meyvecilik, sebzecilik, sebze seracılığı, su ürünleri, madencilik, köy elsanatları, orman ürünleri ve çiçek yetiştiriciliği 1981 ve 1997 yıllarında ortaktır. Ziraatsanatları, işçilik, ipek böcekçiliği ve zeytincilik ile geçim sağlayan köy sayıları, 1981 yılınaait envanterlerde belirtilmişken, 1997'de bu geçim kaynaklarına ayrı başlıklar altında yerverilmemiştir. Turizm, taş işlemeciliği ve ağaç işleri el sanatları ile geçinen köy sayıları1981'deki envanterlerde bulunmazken, 1997'de bunlara yer verilmiştir. TÜ K' in köyenvanterlerindeki, geçim kaynakları konu başlıkları standart hale getirilmemiştir.Türkiye'de ilçelerdeki geçim kaynağı türlerinin dağılışı coğrafi koşullarla sıkı sıkıyabağlıdır. klimin uygun olduğu ova alanlarında tarla tarımı yoğun olarak yapılırken,hayvancılık 2. plandadır. Yükselti ve karasallık arttıkça tarla tarımı 2. plana geriler,hayvancılık ön plana çıkar. Bunların dışında meyvecilik ve sebzecilik de, yetiştirilen meyveveya sebzenin çeşidi de yine iklimle ve toprak özellikleriyle ilişkilidir. Flora özelliklerinegöre arıcılık, jeolojik yapıya göre madencilik, çeşitli taşların çıkarılması ve işlenmesi deköylerimizde geçim kaynağı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Künteş, Seçil, The Kinds and the Priority Order of Means of Subsistence in Term of theNumber of the Villages in the Subprovinces in Turkey, Master?s Thesis, Advisor: Prof.Dr. Mesut Elibüyük, 106 p.ABSTRACTWe have two inventories about the total number of Turkish villages, that is, 1981and 1997 inventories. In the part of about the means of subsistence of these inventories, 15means of subsistence types are determined and issue of how many villages in eachsubprovince make a living from these means of subsistence as a primary and secondarysource are dwelled up.As regards means of subsistence types agriculture, breeding, fruit growing, fisheryproducts, mining, (village) handicrafts, forestry and flower growing, these are common.Agriculture crafts, labour, silk-worm breeding and olive growing are mentioned in 1981inventory, this means of subsistence are not included in 1997 inventory under a differenttitle. And, altough the total number of villages which make a living from tourism, stonecarving and wood work handicrafts are not included in 1981 inventory, this are present in1997 inventory.The distrubution of the means of subsistence types in Turkish subprovinces isstrongly related to geographical conditions. In the plains fields where climate is proper,agriculture is widespread while breeding is in the second place. As altitude and effects ofcontinental climate increase, agriculture recedes and breeding proceeds. Apart from these,fruit-growing and vegetable-growing are related to the types of fruits and vegetable yougrow and climate and soil characteristics, too. Bee-keeping -if flora characteristics areproper- , mining -if the geological structure is proper-and extracting and carving variousstones can also be means of subsistence.