Türkiye'de basın özgürlüğü
Freedom of press in Turkey
  1. Tez No: 191557
  2. Yazar: YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAKSUT MUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Salihpaşaoğlu, Yaşar, Türkiye'de Basın Özgürlüğü, Doktora Tezi, Danışman:Prof.Dr.Maksut Mumcuoğlu, 236 s.ÖZETBasın özgürlüğü genel olarak, haberlerin, düşüncelerin, yorumların,tahlillerin, eleştirilerin serbestçe basılması, yayımlanması ve dağıtılması olaraktanımlanmaktadır. Bu bağlamda basın özgürlüğü; haberlere ve düşüncelereulaşmak, haberleri ve düşünceleri yorumlamak, analiz edebilmek veeleştirebilmek, haberleri ve düşünceleri basabilmek ve dağıtabilmek haklarınıiçerir.Diğer tüm özgürlükler gibi düşünceyi açıklama özgürlüğünün ve onunözel bir türünü oluşturan basın özgürlüğünün de birtakım sınırları vardır.Bunlar: ?Başkalarının şöhret ve haklarının korunması?, ?devletin ve toplumunkorunması? ve ?ahlâkın korunması? olmak üzere üç kategori altındatoplanabilir.Basın özgürlüğü Türkiye'de, yukarıda belirtilen sınırların ötesindeyakın zamanlara kadar ciddû Anayasal ve yasal engellerle karşı karşıyaydı.Ancak Avrupa Birliği uyum sürecinde gerçekleştirilen Anayasal ve yasaldeğişiklikler bu özgürlüğün alanını kısmen de olsa genişletmiştir. Bu anlamda5187 sayılı Basın Kanunu olumlu bir örnektir. Ancak Basın Kanunu ile eldeedilen kazanımlar yaklaşık bir yıl sonra yürürlüğe giren 5237 sayılı yeni CezaKanunu ve 18.07.2006 tarihinde değiştirilen 3713 sayılı Terörle MücadeleKanunu ile geri alınmıştır. Bununla birlikte hâlen devam eden Avrupa Birliğiuyum sürecinde genel olarak özgürlükler adına, özel olarak ise basın özgürlüğüadına olumlu gelişmeler yaşanmaktadır.Ancak özgürlükler adına sağlanan bu olumlu gelişmelerin düşünceyiaçıklama özgürlüğüne bir rahatlık ve genişleme sağlayıp sağlamayacağını yargıpratiği belirleyecektir. Bu anlamda yargıya düşen en önemli görev, dahaözgürlükçü bir yorumla, insanımızın neredeyse paranoyaya varan kaygılarınıbertaraf etmektir. Yargının atacağı bu adım hem özgürlük bilincinihızlandıracak, hem de Batı standartlarında bir düşünce özgürlüğününsağlanması yolunu açacaktır.
Özet (Çeviri)
Salihpaşaoğlu, Yaşar, Freedom of Pres in Turkey, Doctorate Thesis, Advisor:Prof.Maksut Mumcuoğlu, 236 p.SUMMARYIn general, freedom of press is defined as printing, publishing anddistributing news, thoughts, comments, analysis and critics freely. Within thisregard, freedom of press includes reaching news and thoughts and being ableto comment, analyze and criticize, print and distribute them.Like all other freedoms, freedom of expression and freedom ofpress as a special branch of freedom of expression have some limits. Theselimits can be defined under three categories as ?protection of reputation andrights of other people?, ?safeguarding state and society? and ?protection ofpublic morals?. In Turkey, until recent years, freedom of press has confrontedwith serious constitutional and legal hindrances beyond the limits mentionedabove. However, the Constutional and legal amendments realized in theprocess of harmonization with the European Union have expanded the area ofthis freedom even partially. Press Law no. 5187 is an example of it. However,acquisitions obtained with the Press Law have been taken back with the newPenal Code no. 5237 which has become in force after one year of the PressLaw and with the Anti-Terrorism Law no. 3713 amended on 18.07.2006. In spiteof this fact, within the ongoing process of harmonization with the EuropeanUnion, some developments have occurred in the field of freedoms in generaland freedom of press in particular.However, it will be the practice of judiciary which will define ifthese developments realized in the name of freedoms can provide relief andenlargement to the freedom of expression. In this respect, the most importanttask of judiciary is removing the anxiety of our people which is sometimesclose to paranoia with a more libertarian interpretation. This stance of judiciarywill both accelarate development of the conscious of freedom and pave theway for the provision of freedom of expression in Western standarts.