Türkiye imalat sanayinde bölgesel farklılıklar ve dış ticaret yapısı
Regional diversity in manufacturing industry and structure of foreign trade in Turkey
  1. Tez No: 191558
  2. Yazar: SEVİM BAYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET HAŞİM KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZETTÜRKİYE İMALAT SANAYİNDE BÖLGESEL FARKLILIKLARVE DIŞ TİCARET YAPISISevim BAYKANGelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye Cumhuriyet tarihi boyunca iktisadiyapısında önemli dönüşümler gerçekleşmiştir. Söz konusu yapısal dönüşümlerinniteliklerinin ekonomi tarihimizin alt dönemlerini temsil eden farklı iktisatpolitikalarıyla şekillendiğini söylemek mümkündür. Yakın tarihimiz açısından bualandaki en önemli dönüşümlerin 1980 ve sonrasında yürürlüğe giren dışa açılmapolitikalarıyla gerçekleştiğine hiç kuşku yoktur. Türkiye gibi gelişmekte olanülkelerde sanayileşme, yapısal dönüşüm süreçlerinin en önemli hedeflerinden biriolarak ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada, 1980 sonrası bölgesel farklılıklar ve farklı mal kategorileribağlamında, Türkiye'nin üretim komposizyonunun yapısındaki değişimin nasılmeydana geldiği, üretimin mekansal bileşenindeki değişim ve Türkiye'nin ne tür malve hangi devlet gruplarıyla nasıl bir ticaret değişimi yaşadığı ve Türkiye'nin dünyaile ticaret bağlantısının nasıl geliştiği gözlemlenmektedir. Bu açıdan tezin amacınınTürkiye ekonomisinde Cumhuriyet tarihi boyunca ortaya çıkan yapısal değişimi öneçıkartarak Türkiye ekonomisinin yakın dönem ticaret ve sanayi yapılanmaları üzerinegözlem ve sonuçlar çıkarmak olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTREGIONAL DIVERSITY IN MANUFACTURING INDUSTRYAND STRUCTURE OF FOREIGN TRADE IN TURKEYSevim BAYKANAs a developing country, Turkey has realized considerable transformations inthe economic structure throughout her republic period. It is possible to state that thecharacteristics of these structural transformations are shaped with variant economicpolicies that represent the sub-periods of our economic history. It is no doubt that,with respect to our recent history, the most essential transformations are the ones,which were realized by the post-1980 open economy policies. In developingcountries such as Turkey, industrialization arises as one of the most important goalsof these structural transformations.In this study, the topics how the structural transformation in Turkey?sproduction composition has happened and the shift in regional composition ofproduction is examined. The way how Turkey?s connection with the world trade hasdeveloped and the shift in Turkey?s trading partners and commodities composition isexamined as well. It may be stated that the aim of the dissertation is to extractobservations and outcomes on trade and industry structures of Turkish economy?srecent history by focusing on structural changes in Turkish economy throughout thepost-Republic period.