Rus Ortodoks kilisesi
The Russian Orthodox church
- Tez No: 191569
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZETAslanova, Sevinc, Rus Ortodoks Kilisesi, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr.MustafaERDEM, Ankara 2006, XIV+154 s.Rus Ortodoks Kilisesi, cemaatini Slav halkının oluşturduğu milli bir kilisedir.Slavlar arasında Hıristiyanlık Yunan Ortodoks Kilisesi'nin misyonerlik faaliyetlerineticesinde yayılmışdir. Kilse, Kiyev Rus Devleti Prensi Vladimir'in 988 yılındaHıristiyanlığı resmi din olarak qebul etmishdir. Kiyev'in zayıflaması üzerine KiyevMetropolitliği, Moskova'ya taşınmıştır, burada Rus Ortodoks Kilisesi 1448 yılında bağımsızkilise olduğunu resmen kabul etmiş, bu devirde Osmanlıların stanbul'u fethini de fırsatbilerek kendi özerkliğini resmen ilan etmiştir. 1589 yılında Moskova Patrikliği kurulmuş,bundan sonra Moskova kendisini üçüncü Roma olarak kabul etmiştir.Bağımsız kilise olduğunu resmen ilan ettikten sonra, Rus Ortodoks Kilisesi'nde içbölünmeler başlamıştır. Bu bölünmeler dini konularda olduğu gibi, politik nedenlerden deortaya çıkmıştır. Özellikle, Brest ttifakıyla, Rusya'nın batısı Polonya-Letonya tesirindekalmış ve burada Katolik baskısı güçlenmiştir.Katolik baskılarının güçlenmesi sonucu, Ortodoksluğu korumak adına ?OrtodoksKardeşlikleri? ve bu Kardeşliklere bağlı ?Kardeşlik Okulları? adı altında kuruluşlar ortayaçıkmıştır. Bu kurumlar her türlü eğitim, yayın, misyoner yetiştirme gibi faaliyetlerdebulunmuştur. Söz konusu kuruluşlar ve Manastırlar eğitim ve matbaa çalışmaları misaliOrtodoksluğu yaymaya yönelik faaliyetlerinin yanında Rus politikasınen da büyük katkısıolmuştur. Bu durum, Rus tarihinin her safhasında görüldüğü gibi Osmanlı-Rus savaşındada kendini göstermiştir. Kilise, I. Pyotr'un reformları sonucunda ?Kutsal Sinod?idareciliğine geçerek Rus Devleti içerisinde eriyip kaybolmak üzereyken, Osmanlı-Russavaşları sırasında tekrar canlanma göstererek Rus politika sahnesinde önemini yenidenkazanmıştır.Sonuç olarak, Rus Ortodoks Kilisesi, kuruluşunu Yunanlara borçluysa, ayaktakalışını (Altın Orda'ya) ve özgürlüğünü (Osmanlı'ya) Türklere borçludur denile bilir.Rus Ortodoks Kilisesi'nin temeli Yunan Ortodoks Kilisesi tarafından başlatıldığıiçin, inanç, ibadet ve ayinleri de hemen hemen aynıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAslanova, Sevinc, The Russian Orthodox Church, Ph.D. Thesis, Advisor: Prof.Dr.Mustafa ERDEM, Ankara 2006, XIV+154 p.The Russian Orthodox Church, is a national church which its congregation is Slavs.Christianity spread among Slavs by the result of missionary activities of the GrecianOrthodox Church. The Russican Church was oficially formated in 988, after the prence ofthe state of Kiev Vladimir declared the Christianity as an official religion. By theweakening of Kiev, the Metropolitan of Kiev was removed to Moskow where the RussianOrthodox Church officially declared itself as an independent church in 1448 and by thetaking advantage of the Ottoman conquest of Istanbul, declared oficcially its autonomy.Moscow Patriarchate was established in 1589, afterwards Moscow announced itself as thethird Rome.After declaring itself as an independent official church, seperations observed in theRussian Orthodox Church. These divisions appeared in religious subjects as well as in thepolitic matters. Especially by the Alliance of Brest, the east of Russia remained under theinfluence of Poland-Latvia and then the Catholic pressure became strong here.By the result of the spreading of the Catholic pressure, there were founded theestablishments by the name of ?Orthodox Brotherhoods? and connected with them ?TheSchools of Brotherhoods?. These foundations were active in religious education,publishing books and training missionaries. The same establishments and monasteries alsocontributed to the Russian policies. This was seem in every stage of the history of Russia,also in the war between Ottomans and Russia. The Russian Church was about todissapeare when the results of the reforms of Piotr II. started to be established, but due tothe war of Ottoman-Russia it gained its power and influence in the Russian politics.Finally, we can say that if the Russian Orthodox Church is an indepted itsestablishment to Greek, it is deptor its continuty (to the Golden Horde) and its liberty (to theOttomans) to Turk.Because of the Russian Orthodox Church?s origin was based on the GrecianOrthodox Church, their beliefs, worships and ceremonies are almost the same.