Rus Ortodoks Kilisesi kaynaklarında İslam ve Müslümanlar
Islam and Muslims in Russian Orthodox Church sources
- Tez No: 704788
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Rusya'da Ortodoksluktan sonra en fazla nüfusa sahip din İslam'dır. Çarlık Rusya'sı, SSCB dönemi ve günümüzdeki Rusya Federasyonu da dâhil olmak üzere on bir asırdır bu durum değişmemiştir. Rusların millet olarak tarih sahnesine ilk çıkışları, İslam ile tanışmaları ve Ortodoksluğu kabul etmeleri 9. yüzyıla denk gelmektedir. Bu yüzden Rus Ortodoks Kilisesi'nin İslam'a ve Müslümanlara ilişkin görüşlerini anlamak için kilise tarihi iyi bilinmelidir. İlk kaynaklarda açıkça görülen Bizans etkisi, İslam'ın Ruslar tarafından olumsuz yorumlanmasına zemin hazırlamıştır. İslam'ı araştırma noktasında gerek siyasî gerekse sosyo-kültürel sebeplerden dolayı tarih boyunca engellerle karşılaşan kilise, günümüze kadar objektif olmaktan uzak bir tavır sergilemiştir. Bu çalışmanın amacı geçmişten günümüze kadar Rus Ortodoks Kilisesi açısından önemli şahsiyetlerin, İslam ve Müslümanlarla ilgili görüşlerini ve çalışmalarını objektif olarak ortaya koymaktır. Ayrıca bu araştırmada, kilisenin İslam'a yönelik bakış açısının tarihi süreç içerisindeki seyri incelenmiş olup söz konusu bakış açısının kilise tarafından günümüzdeki İslam din eğitimine ne kadar yansıdığı tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Islam is the most populous religion in Russia after Orthodoxy. This has not changed for eleven centuries, including Tsarist Russia, the USSR period and the Russian Federation today. The Russians first entered the history scene with their religious lives. Their meeting with Islam and their acceptance of Orthodoxy equivalent to the 9th century. Therefore, in order to understand the views of the Russian Orthodox Church about Islam and Muslims, the history of the church must be well known. The Byzantine influence, evident in the first sources, laid the groundwork for the negative interpretation of Islam by the Russians. At the point of researching Islam, the church, which has faced obstacles throughout history both for political and for socio-cultural reasons, has shown a far-from-objective attitude until today The aim of this study is to present objectively the views of important figures, regarding Islam and Muslims, for the Russian Orthodox Church from past to present. In addition, the course of the view on Islam in the historical process has been examined and it has been determined how much this view is reflected in Islamic religious education by the church today.