Lise 3 coğrafya dersinde yer alan enerji kaynakları konularının işbirlikli öğrenme yöntemi ile öğretilmesinin öğrenci başarısına etkisi
The effect of teaching the subject of energy sources with the techinique of cooperative learning to students success at high school 3rd classes geography lesson
  1. Tez No: 191589
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETBu araştırma ile Lise 3 Türkiye'nin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası dersindeyer alan enerji kaynakları konusunun öğretilmesinde işbirlikli öğrenme yöntemi ileanlatım yönteminin öğrenci başarısına etkileri araştırılmıştır.Araştırma 2005-2006 eğitim ve öğretim yılının 2. döneminde İstanbul İliZeytinburnu ilçesinde bulunan Zühtü Kurtulmuş Lisesi'nin 11-D ve 11-G sınıflarındaokuyan 76 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir.11-G sınıfında okuyan 38 öğrencideney,11-D sınıfında okuyan 38 öğrenci kontrol grubunu oluşturmuştur.Uygulamadeney grubunda işbirlikli öğrenme yöntemi ,kontrol grubunda anlatım yöntemiuygulanarak yapılmıştır.Ölçme aracı olarak ön test ve son test şeklinde ,25 sorudanoluşan başarı testi kullanılmıştır.Elde edilen bulgulara dayanılarak işbirlikli öğrenmeyönteminin uygulandığı deney grubunun başarısının , anlatım yöntemininkullanıldığı kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this researech is to study the effects of cooperative learning vs.Traditionat methods (directly explanation,guestion-answer) on the improvement ofthestudent?s success to learn the energy sources at high school 3rd class of humanityand Economy of Turkish GeographyThe research is performed with the 76 students of Zühtü kurtulmuş Highschool inclassses 11-D and 11-G at Zeytinburnu ,İstanbul at the 2nd semester of 2005-2006 educational years -38 students in class 11-G were used as the experimentelgroup whereas the 38students in class 11-D were accepted as the controlgroup.Cooperatise learning method is used fort he experimental group andtraditional methods are used fort he control group. A succass test was prepared bythe researeher and it was given to groups as pre test, end-test.Test was compased of25gestions.Theresults ofthegiven test showed that the success of the group treatedwith cooperative learning method was higher than the group treatod with thetraditional methods.