Wedding the opposites: The romantic quest of the Byronic Hero in marging the orient and the occident in Turkish Tales
Zıtlıkları kavuşturmak: Turkish Tales'de Byron Kahramanı'nın Batı ve Doğu'yu bir araya getirmek adına yapmış olduğu romantik arayış
- Tez No: 191613
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜZHET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZLord Byron, ngiliz Romantik Dönemi'nin sıradı ı ozanlarından birisidir.Lord Byron'ın iç benli ini ve ki ili ini yansıtan, `Byron kahramanı', efsanevi birkarakter olarak bilinir. `Byron kahramanı'nı içeren ve Byron'ın Do u'ya ilkziyaretinden sonra yazılmı Turkish Tales isimli yapıt, orada edindi ideneyimlerinin kayıtlarından olu maktadır. Nazım tarzında yazılmı hikayelerdenolu an Turkish Tales'de The Giaour, The Bride of Abydos, The Corsair, Lara veThe Siege of Corinth adlı eserler bulunmaktadır. Bunlar, Lord Byron'ın ` ark' adönük, ön yargısız bakı açısını göstermektedir. Bu hikayelerde, Byron `di er'kültürden bahsederken Batılı ve yanlı tutumu ele tirerek, kültürler arasında kesinve ayrımcı bir çizgi çizmez.Byron hayatının gerçeklerini ve deneyimlerini iirinin ana unsurları olarakkabul etti i için deneyimlere dayanan gerçekleri varsayımlara tercih etmi tir. Bunedenle, Do u ve Batı'nın birbiriyle bütünle ti i ve kayna tı ı bir dünyavresmetmi ; bu uyum ve bütünlü e kar ın yine aynı dünyada ayrılıkların vedü manlıkların varlık sebebinin Batılı aydınlarca yaratılmı ayrı ık, parçalanmıve hasta bir dünya görü ünden kaynaklandı ı sentezine varmı tır. Do u iletemasından sonra somutla an bu resim onun hayatını ve dü üncelerinide i tirmi tir: Romantik bir air olarak, cesaret, özveri ve acı ile daha öncekendisine dayatılan kültüral önyargılardan arınmı , Do u'da edindi i somutdeneyimiyle birbiriyle çeli en; geçmi ve gelece i, ideal ve gerçe i, Do u veBatı'yı benli inde bütünle tiren evrensel bir ozan olarak kendini yenidenyaratmı tır.vi
Özet (Çeviri)
ABS TRACTWEDDING THE OPPOS ITES : THE ROMANTIC QUES T OF THEBYRONIC HERO IN MERGING THE ORIENT AND THE OCCIDENTMelike KüçükEnglish Literature and Cultural S tudies24 January 2006Lord Byron is one of the extraordinary bards of the English RomanticPeriod. The Byronic Hero, who is recognized to be the mirror of Lord Byron?sinner-self and projection of his persona, is a legendary character. Lord Byron?s,Turkish Tales, which include the Byronic Hero, are written after his firstexcursion to the Orient and they are records of his experiences in the East. TurkishTales, written in verse include; The Giaour, The Bride of Abydos, The Corsair,Lara, and The Siege of Corinth. These tales demonstrate Byron?s unbiasedperception towards the Orient. In these tales, Byron tells about the `Other? cultureiiiwithout drawing distinct lines between cultures and he criticizes the partialWestern preconceptions.Since Byron has made the facts of his life and his experiences a centralstand in his poetry he prefers facts rather than assumptions. Hence, he draws apicture of a unified world, in which the Orient and the Occident are integrated.However, he reaches the synthesis that differences and enmities which also occurin the same world stem from the diseased, shattered, and discriminatory worldview of the Western scholars. This picture which becomes concrete after hiscontact with the Orient has changed his life and thoughts. With his concreteexperience in the Orient, as a Romantic Poet, Byron is purified from artificiallyconstructed and imposed prejudices with his courage, agony and self-dedication;eventually, he rejuvenates and becomes a universal bard when he embraces theoppositions; the past and the future, the ideal and the real, the Orient and theOccident.iv