The desulphurisation cost change in an integrated iron and steel plant: An empirical analysis
Entegre demir çelik tesislerinde kükürt giderme maliyet değişimi: Sayısal bir analiz
- Tez No: 191612
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN IŞIN DENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZENTEGRE DEMİR ÇELİK TESİSLERİNDEKÜKÜRT GİDERME MALİYET DEĞİŞİMİ:SAYISAL BİR ANALİZSever, Süleyman NazifKükürt giderme, demir çelik üretim sürecinde önemli bir aşamadır vetoplam üretim maliyeti içerisinde önemli bir yer tutar. İsdemir'de, 2004 yılınagöre 2005 yılı aylık kükürt giderme maliyetlerinde önemli bir artış gözlendi.Bu konu, mühendislik kökenli bir problemin işletmecilikte kullanılan yöntemleruygulanarak adım adım çözümüne iyi bir örnek oluşturmaktadır.Öncelikle gözlemsel kanıtlar istatistiksel olarak test edildi. OrtalamalarFarkı Testi ve Dixon Testi kullanıldı, ve birim maliyet artışının çok ciddi olduğukanıtlandı. Temel nedenin belirlenmesi amacıyla, yedi önemli kükürt gidermemaliyet artışı nedeni aylık olarak incelendi. Adım adım regresyon prosedürübağlamında İleri Doğru Seçim Yöntemi yardımıyla temel neden, 2005 yılındataş kömürü maliyetinin değişimi olarak belirlendi.2004 ve 2005 yıllarında satın alınan taş kömürü verilerinin maliyetbileşenlerinin incelenmesiyle gerçek nedenin Amerikan taş kömürününkullanılması olduğu belirlendi. Amerikan taş kömürünün göreceli ucuzluğunedeniyle sıvı ham demirin tonu başına kazanılan 0.53 doların, kükürtgidermedeki ton başına 1.79 dolarlık maliyet artışı nedeniyle zararavidönüştüğü bulundu. Bu nedenle, düşük fiyatı nedeni ile Amerikan taşkömüründen daha fazla satınalma stratejisi, bu kömürün yüksek kükürtiçermesinden dolayı yanlıştır.vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE DESULPHURISATION COST CHANGEIN AN INTEGRATED IRON AND STEEL PLANT:AN EMPIRICAL ANALYSISSever, Süleyman NazifDesulphurisation is an important phase in the iron and steel productionprocess, and the cost of desulphurisation takes an important part in the totalcost of production. In İsdemir it was observed that the monthly 2005desulphurisation costs became drastically increased in comparison to monthly2004 desulphurisation costs. The subject matter seems to give a goodexample of solving a problem of engineering origin by managerial methodsthrough a stepwise approach.Firstly the observational evidence was tested statistically. Difference ofMeans Test and Dixon?s Test were used and it was shown that per unit costshift was quite severe. To detect the main reason, seven majordesulphurisation cost increasing reasons were quantified on monthly basis.With the aid of forward selection method by stepwise regression procedure,the main reason was determined as the shift of the stone coal cost in 2005.By the examination of 2004 and 2005 purchase data of stone coal, thecost components analysis had shown the cause. The gain of 0.53 US$/tonliquid hot metal due to the relative cheapness of American coal was reducedivby 1.79 US$/ton cost increase in desulphurisation. Therefore the strategy tobuy the American stone coal for the reason of its low price was wrong due tothe high sulphur content of that sort of stone coal.v