Kron-köprü protezlerinde kıymetsiz metal alaşımı alt yapının rezin materyali ile bağlantısında elektrokimyasal dağlama ve silanla kaplama yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 19162
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
-80- ÖZET Bu çalışmada elektrokimyasal dağlama ve sılanla kaplama yöntemleri metal-rezin bağlantı direnci yönünden araştırıldı. Üç çeşit Ni-Cr alaşımından bu yöntemlerle hazırlanan örnekler Dentocolor kron-köprü kompoziti ile kaplanarak 24 saat di stile suda bekletildikten sonra ısıl işlem uygulandı, çekme ve makaslama kuvvetlerine karşı bağ dirençleri ölçüldü. Kopma yüzeyleri makroskobik ve mikroskobik olarak incelendi. Aynı yöntemlerle hazırlanan örneklerden alınan kesitlerde metal-rezin bağlantı bölgesi stereo optik mikroskopta incelendi. Araştırma sonunda makaslama testlerinde elektrokimyasal dağlama yöntemi, çekme testlerinde silicoater yöntemi her üç metalde de daha yüksek ortalama değerler verdi ve fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Her iki yöntemde de metaller arasında istatistiksel olarak önemli fark bulunmadı. Temel olarak silicoater çekme örneklerinde rezinde koheziv, diğer örneklerde metal-rezin arayüzünde adeziv-koheziv veya adeziv kırılma meydana geldi. Mikroskobik incelemede ise bütün örneklerde rezin kalıntıları görüldü. Metal-rezin bağlantı bölgesinin incelenmesinde her iki yöntemde ve bütün metallerde rezin materyalinin alaşım yüzeyini aralık oluşturmaksızın kapladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
.81- SUHMARY In this study two resin-metal bonding techniques were compared by means of bond stengths. Three Ni-Cr metal alloys were electrochemically etched or silicoated and then coated with Dentacolor crown and bridge resin. After 24 hour storage in 37 °C distilled water and thermocycling at + 4 °C - +60 °C for 30 times, tensile and shear bond strenghts were measured. Electrochemically etching of all three alloys gave higher bond strength values than silicoater system and differences were statistically signif iciant. In tensile tests silicoater system gave higher bond strength values than etching technique, differences were statistically signif iciant. There were no signif iciant differences between alloys in both techniques. Fracture sites were also evaluated. For all specimens the failure was adhesive-cohesive type however for the silicoater system in tensile tests a greater percentage of failure occured at the filled resin. Stereolight microscopic examination of the cross sections showed that in both silicoating and etchig techniques the were no gaps at the metal-resin interface.-82- KAYN AKLAR 1- AL-SHAMMERY, A.: Bonding Etched Metal to Enamel: Effect of Different Luting Resins and Etching Time, J. Dent. Res., 65 (Spec.îss.), 315, Abstr.No. 1263 (1985). 2- AL-SHAMMARY, A., MEIERS, J..MAYCLIN, T., JENSEN, M. : Bond Strengths of Etched Metal-to Enamel: Effects of Different Etching Times, J. Dent. Res., 62 (Spec.lss.) 221, Abstr. No. 465 (1983). 3- AQUILINO, S.A., DIAZ-ARNOLD, A.M.: Tensile Bond Strengths of Electrolytically and Chemically Etched Base Metals, J. Dent. Res., 68 (6), 250, Abstr. No. 551 (1989). 4- ATTA, M. O., BROWN, D., SMITH, B.G.N. : Retentive Etch Pit Formation in a Nickel-Chromium Alloy, J. Dent. Res., 68 (6), 891, Abstr. No. 197 (1989). 5- BARRACK, G. : Recent Advances in Etched Cast Restorations, J.Prosthet. Dent., 52 (5), 619-25 (1984). 6- BARZILAY, I., FERRO, K.J. FOWLER, E., MYERS, M.L.: Comparison of Bonding Composite Resin to Three Metals Using Sebond, J. Dent. Res., 69, 363, Abstr. No. 2033 (1990). 7- BARZILAY, I., MYERS, M.L., COOPER, L.B., GRASER, G.N. : Mechanical and Chemical Retention of Laboratory Cured Composite to Metal Surfaces, J.Prosthet.Dent., 59 (2), 131-7 (1988).