İki farklı okluzyona göre hazırlanan tam protezlerde M. Massetericus ve M. Temporalis anterior aktivasyonlarının elektromyografik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 19163
  2. Yazar: CANER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİFE DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
-123- O Z E T Çalışmamızda, yaşları 57-76 arasında değişen 2'si kadın, 3'ü erkek 5 yaşlı hasta uzun süredir kullandıkları ve fonksiyon yetersizliği nedeniyle şikayetçi oldukları eski tam protezleri, 33° tüberkül eğimli anatomik dişlerden oluşan çift taraflı balanslı okluzyonlu tam protezleri ve 0° nonanatomik dişlerden oluşan düz yüzey okluzyonlu tam protezlerin M.Massetericus ve M. Temporalis anterior kaslarında değişik alt çene hareketlerinde oluşan aktivasyon farklılıkları EMG'k olarak incelenmiştir. Ayrıca ağızlarında tüm doğal dişleri mevcut tamamen sağlıklı bireylerden oluşan kontrol gurubu da aynen tam protezlerde olduğu gibi incelenmiştir. Her üç tip tam protezde de yapılan haraketlerin tamamında M.Massetericus aktivasyonu M. Temporalis anterior aktivasyonuna göre daha yüksek seviyede bulunmuştur. Ayrıca dişsiz hastaların ağızlarında tam protez varken yapılan EMG'k ölçümlerde kontrol gurubu ile kıyaslandığında fonksiyonel haraketler sırasında her iki kas akt ivasyonunda da bariz düşüşler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
.124- SUMMARY The subjects chosen for this study consist of 5 adults (2 female, 3 male) ages 57 to 76, who wore complete dentures for a long time but were dissatisfied with the prothesis. The effects of three different complete denture on the activation levels of M.Massetericus and M. Temporalis Anterior with different mandibular movements were evaluated by using EMG. The three dentures compared were: 1) The denture already being used by the subjects. 2) A denture with 33 degree posterior teeth with bilateral balanced occlusion. 3) A denture with 0 degree nonanatomic posterior teeth with a monoplane occlusion. In addition to these groups another group of patients having healthy natural dentiton was selected as the control group. In all of the experiments with different complete dentures, M.Massetericus activation level was greater than M. Temporalis Anterior activation level. When compared to the control group edentulous patients had lower activation levels for both muscles.