Sanat eğitimi veren kurumlarda sanatsal amaçlı çoğaltım yöntemleri
Duplicating methods for artistic aim at institutions where art education is taught
- Tez No: 191624
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜNYAMİN ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
ÖZETnsanlar tarih boyunca düşüncelerini çeşitli sanat dallarıyla toplumlara ulaştırmakistemişlerdir. Resim ise görsel anlatımı en iyi şekilde yapan araçlardan biridir. Çoğaltımyöntemlerinin sanatçılar tarafından benimsenmesi ve geliştirilmesi, düşünce alışverişininhızlanmasını sağlamıştır. Bu yöntemlerin görsel öğeleri oluşturmadaki zenginliği sanatçınınkişiliğinin resimlere yansımasında ve resimlerin topluma ulaştırılmasında kestirme yollarsağlamıştır.Çoğaltım yöntemleri başlangıçta farklı amaçlar doğrultusunda geliştirilmiş olsa dagünümüzde sanata bir araç olarak kendisini sunmaktadır. Yeteneğin yanında büyük bir ustalık veel becerisi isteyen bu yöntemler, duyguyu anlatmada farklı arayışlar içerisine giren sanatçılarınhemen hemen ilk tercihleri olmuştur. Sanatsal amaç taşıyan baskılarda kullanılan malzeme vemalzemelerin işlenişi bu çoğaltılan baskılara sanatsal eser olma özelliği kazandırmıştır.Sanat eğitimi, bireylerin doğuştan getirdiği bir takım yeteneklerinin geliştirilmesidir. Bireyen iyi bu sanat yoluyla kendini geliştirebilir ve ifade edebilir. Çoğaltım yöntemleri, bu gelişmesüreci içinde bireyin eğitimine katkıda bulunabilecek yöntemler arasında yer almaktadır. Buyöntemlerin tarihsel sürecin günümüze kadar olan gelişimi, bu alandaki sanatçıların yaşamları veeserlerinden örnekler, sanat eğitimi veren kurumlar ve bu kurumların uygulamalarına ait verilertoplanarak anlatılmıştır.Araştırmada, sanatsal amaçlı çoğaltım yöntemlerinin doğuşu, dünyada ve ülkemizdekigelişimi, tekniklerin gelişimine katkısı olan sanatçılara ait bilgiler ve çalışmalarından örneklerverilerek, sanat eğitimi veren kurumlardaki uygulamaları ve atölye imkânları incelenmiştir.Sonuç olarak, sanat eğitimi veren yüksek öğretim kurumları kuruluş amaçlarına uygunolarak çoğaltım yöntemlerini uygulamaktadır. Güzel sanatlar liselerinde ise gerekli koşullarsağlandığında çoğaltım yöntemleri uygulamalı olarak yapılmaktadır. Bu okullar çalışmalarınıamacına uygun olarak yapmakta; ancak atölye şartları yetersiz olan okullarda uygulamalarkısıtlıdır. Diğer orta öğretim kurumlarında uygulanan çoğaltım yöntemlerinin amacı öncelikliolarak bireyi iş hayatına ve yüksek öğretime hazırlamakta bu nedenle sanatsal yöndeki çalışmalarikinci planda kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPeople have always wanted to have their feelings reached to societies by means ofdifferent art branches during history. On the other hand, painting is one of the best ways ofmedia which shows visual expression. The developed by painters accelareted swappingideas. These methods having rich elements caused the artist to reflect his personality on hispaintings and shortcuts to have their paintings reached to the society.Althought at first duplicating methods were developed for different purposes, theyintroduce them selves to the art as a media these days. Besides capability, these methodswhich need a talent and manuel capability be came almost the first choice of painters whosearch fordifferent methods for expressing their feelings. The materials used forduplicating art Works and working on the materials gave a speciality of art Works in theseduplicated methods.Art education is to developed some talents being carried after birth. The individualcan only develop and Express him self by art. Duplicating method is among the methodswhich support the individal?s education in these developing methods. Duplicating methodsof historical period of art education and its practice the beginnig to the present time wereexplained abuut their present situations, artists? lives and works.According to the search, the creation of art method and its growth in our countryand in the world, knowledge about the painters who contributed to the art and examples ofart works and duplicating methods were researched the duplicating methods at art schoolsand workshop opportunuties which teach art lessons.As a result, universty intitutions have practised the duplicatng methods in the mostsuitable way fort he purpose of establishment, in fine art highschools.if suitable conditiosare supplied, guplicating methods are practised at the same time. These schools have beendoing their work properly, but schools which don?t have enough workshop facilities arelimited for practising the duplicating methods. The aim of high schools for duplicatingmethods is to prepare individals fora carrier and an education, so art work loses itsimpotance.