Lise öğrencilerine tarih kavramlarının kazandırılma düzeyinin incelenmesi ve tarih felsefesi açısından değerlendirilmesi
Observation of history termins gaining level to middle school students and examination for the phylosophy of history
- Tez No: 191627
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN AKINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖzetBu araştırma, 9. sınıflarda ( Lise 1) `' Tarih Kavramlarının Kazandırılma Düzeyi veTarih Felsefesi Açısından Değerlendirilmesi `' amacıyla yapılmıştır. Araştırma stanbul ili,Kadıköy ilçesinde yer alan devlet okullarında okuyan 9.sınıf öğrencileriyle sınırlandırılmıştır.Araştırmada, amaca ve konuya uygun olarak; nicel araştırma tekniklerinden anket,nitel araştırma tekniklerinden de açık uçlu /yapılandırılmış soru formları kullanılmıştır. Nicelve nitel araştırma teknikleri bir arada kullanıldığından, araştırmamız çoklu yöntemin birörneğidir. statistiksel değerlendirmelerde frekans ve yüzdeler hesaplanmış ve sonuçlar grafikşekline getirilerek yorumlanmıştır.Bu araştırma sonucunda, ana kaynak kavramı, kültür kavramı, Türk kavramı, tarihselzaman kavramı, vatan kavramı, derebeylik kavramı, göç kavramı, tudun kavramı; eskiçağlarda Türkiye ve çevresinin bilgisi(mekan kavramı), Türk destanlarının bilgisi, TürklerinOrta Asya'dan göç etmelerinin bilgisi'' gibi kavram ve bilgilerin öğrenilmesinde öğrencilerinhangi yöntemlere başvurdukları, tarih derslerinde karşılaştıkları güçlüklerin neler olduğuayrıca kavramların kazandırılma düzeyinin hangi durumda olduğu ile ilgili sorulara verdiklericevaplarda istatistiksel açıdan farklılıklar görülmüştür. Bu farklılıkların esas nedeninin,tarihsel kavram ve tarihsel bilgi eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bufarklılıkların bir diğer nedeni ise öğretmenlerin öğrencinin ilgisini çekecek şekilde ders veetkinlikler yapmamasıdır. Bu araştırmadan elde edilen bir başka sonuç ise, öğretmenlerintarih öğretimi sırasında okul dışı ortamları, müzeleri, tarihi yerleri hiç kullanmadıklarıanlaşılmıştır. Bu nedenle öğrencilerde `' mekan'' kavramı ve ayrıca tarih düşüncesigelişememektedir. Bu araştırmanın en önemli sonuçlarından biri de, kimi akademisyenlerinçabalarına rağmen tarih öğretiminin ne yazık ki, hala disiplindışı amaçlara hizmet ettiğinintespitidir. Bütün bu olumsuzluklar bir araya gelince kavram öğretimine gereken önemverilememekte ve öğrencide tarih düşüncesi gelişememektedir. Sonuç olarak, tarih dersindekavram öğretimine önem verilmesinin, sorgulayan-eleştiren yöntem ve tekniklerinkullanılmasının, öğrencilere tarihi mekanları gezdirmenin öğrencilerin başarısını arttıracağıtespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research is objected to ?Acceptance level of historical concepts andcriticize of historical concepts in context of historical phylosopy? for 9.classstudents. Due to this research a hundred and eightyfive students of ninth class atpublic schools in Kadıkoy administrative district within Istanbul city, have takeninto consideration.Due to the object and the subject of this research, a quantitative researchtechnique, poll and a qualitative reseach technique, open ended questionary haveused. Because of this reason our research is multi-directional. Frequencies adnpursantages are calculated from statistical datas and results are shown asgraphics.As a result of this research, it has seen that, there are statistical differencesbetween the answers of the students. To questitions about; how much havestudents became familiar with concepts, difficulties of history lessons andmethods which students use whenever they are studying on Turkey,environment of Turkey in historic ages, Turk epics, emigration of Turks fromMiddle Asia, concepts such as; main source, culture, Turk, historic age,feudality, emigration, etc. It is thought that the main reason of these differencesis defective of historical knowledge. An other reason is methods of teachers.An other result of this research is that theachers never use places outsideof school such as museums and other historic areas. So the knowledge of areaand idea of history isn?t being improved at students.As a conclusion, it has been established that to increase success ofstudents, teachers must consider importance of concepts in history lessons, theymust use interrogational-critical teaching methods and techniques and they mustplan turistic travels to historic places.