Özel okullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin eğitimde bilgi teknolojileri kullanımı öz-yeterlilikleri ve derslerinde bilgi teknolojilerinden yararlanma durumları
The perception of self-efficacy of the use of it in education of the classroom teachers' teaching at private schools & the way of benefit from it in their lessons
  1. Tez No: 191626
  2. Yazar: CELALE ESRA ALGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tarama modeline uygun olarak düzenlenen araştırma iki ana kısımdanoluşmaktadır. Birinci kısım, özel okullarda görev yapan sınıf öğretmenlerininderslerinde bilgi teknolojilerinden yararlanma durumlarının belirlenmesine, ikincikısım, sınıf öğretmenlerinin eğitimde bilgi teknolojileri kullanımı öz-yeterlilikalgılarının farklı değişkenler açısından incelenmesine yönelik bir değerlendirmeçalışmasını kapsamaktadır.Araştırmanın evrenini 2005-2006 öğretim yılında İstanbul'da özel eğitimkurumlarında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanınörneklemini İstanbul'un 7 ilçesinden ulaşılabilenden seçilen 11 farklı özel eğitimkurumunda görev yapan 97 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır.Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen iki ölçme aracıkullanılmıştır:1. Eğitimde Bilgi Teknolojileri Kullanımı Değerlendirme Anketi2. Eğitimde Bilgi Teknolojileri Kullanımı Öz-yeterliliği ÖğretmenDeğerlendirme Formu (EBTKÖ-ÖDF)Araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekilde özetlenebilir:1. Sınıf öğretmenleri derslerinde en çok e-posta, internet ve kelime işlemprogramlarını kullanmaktadırlar.2. Sınıf öğretmenleri bilgi teknolojileri bilgi ve becerilerini en çok bir hesaptablosu programını kullanmak ve multimedya sunumlar hazırlamakkonularında geliştirmek istemektedirler.3. Sınıf öğretmenlerin eğitimde bilgi teknolojileri kullanımı öz-yeterlilikalgılarının iyi olduğu görülmektedir. Bununla birlikte yeterlilik seviyelerininen düşük olarak algılandığı boyut ?sistem bilgisi? olarak saptanmıştır.4. Erkek öğretmenlerin eğitimde bilgi teknolojileri kullanımı öz-yeterlilikleridaha yüksektir.5.Sınıf öğretmenlerinin yaşlarının arttıkça eğitimde bilgi teknolojileri kullanımıöz-yeterlilikleri düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The research which is organized according to survey model consists of two mainparts. The first part consists of the way of classroom teachers teaching at private schoolsbenefit from IT in their lessons. The second part consists of an evulation work about theperceptions of self-efficacy of the use of IT in education of the classroom teachers?according to the different variables.The research consists of classroom teachers teaching at private institutions inIstanbul in 2005-2006 educational year. The sample of the research consists of 97classroom teachers from 11 different private schools choosen out of 7 provinces ofIstanbul.Two measuring tools were chosen by the researcher:1. ?The Evaluation of The Use of IT in Education Survey?2. ?The Use of IT in Education Self-efficacy Evaluation Form for TeachersThe results of the research can be summed up as follows:1. Classroom teachers mostly use e-mail, internet and word-process programs.2. Classroom teachers are eager to improve their IT knowledge and skills mostly onspreadsheet programs and multimedia presentations.3. It is observed that classroom teachers? self efficacy perception of ITimplementation to the lessons is satisfactory. In addition, it is established that theclassroom teachers? self efficacy perception on the dimension of ?systemknowledge? is lowest.4. The male classroom teachers have more self-efficacy of use of IT in educationthan the female teachers.5. The perception of self-efficacy of use of IT in education become less when theclassroom teachers get older.