Deneysel olarak geliştirilen fasiyal paralizide mimik kaslardaki atrofinin yapısal incelenmesi
  1. Tez No: 19166
  2. Yazar: RABET GÖZİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DÜRAL KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
-86- VI. OZBT Bu çalışmada, tavşanların faslyal sinirlerinin (n. facialis) turunkusları 3-90 gün süreyle bağlanarak basınç uygulandı ve fasiyal paralizi oluşturuldu. Pasiyal paralizi sonucunda yüzün mimik kaslarında oluşan atrofi çeşitli histokimyasal boyalar kullanılarak ışık mikroskobu düzeyinde incelendi. Alınan doku örneklerine parafin kesit yöntemi uygulandı. Kesitlere histokimyasal olarak; demirli hematoksilen-Van Gieson, fosfotungstik asit-hematoksilen, periyodik asit-Schiff, Mallory-Azan, hematoksilen-eozin boyaları uygulandı. Preparatlar foto ışık mikroskobuyla incelendi ve resimlendi. Ligature edilerek basınç uygulanan n. facialis 'te gelişen ödem ve vasküler bozukluğun uyartı iletimini bloke ederek iskemik fasiyal paraliziyi oluşturduğu düşünüldü. Buna koşut olarak da tavşanların yüz kaslarında gelişen atrofi gözlenebildi. Atrofik yüz kaslarının işlevlerini yapamaması sonucu, paralizli tarafta, göz kırpma refleksinin kaybolduğu, düşük kulak oluştuğu, üst dudak, burun ve bıyık hareketlerinin tamamen kaybolduğu görüldü.-87- Denervasyon sonucu atrofi olan kas liflerinin normal yapılarını kaybettiği izlendi. Kastaki, periyodik enine çizgilenmelerin erken denervatik dönemde daha belirgin olduğu, geç denervatik dönemde ise hemen hemen kaybolup ailikleştiği ayırt edildi. Sarkolemmanın miyofibr i İlerden ayrılarak parçalanmalar ve dağılmalar gösterdiği, böyle bölgelerdeki miyofibr İllerin hücreler arası aralıklara doğru saçaklı ya da tarak dişi şeklinde uzandığı görüldü. Denervatik atrofide gözlenebilen, halkasal, kor ve target kas lifleri seçilebildi. Tip gruplaması ve grup atrof isinin yapısal görünümleri belirlendi. Periferde eriyen ve dağılan kas liflerinin yerini bağ ve yağ dokusunun aldığı ve bu dokuların denervatik sürecin ilerlemesine koşut olarak arttığı görüldü. Eriyen kas liflerinin çekirdeklerinin önce biraraya gelerek gruplar oluşturduğu sonra bu çekirdeklerin peşpeşe dizilerek merkeze göç ettikleri ve yerleştikleri saptandı. Çekirdeklerin, uzun oval şekillerini yitirerek yoğun boyalı yuvarlak ya da yarımay şekillerini aldıkları ilgiyi çekti.
Özet (Çeviri)
-88- VII- SUMMARY In this study, pressure of ligation »as applied on n. facialis truncus of the rabbits for 3-90 days in order to develops facial paralysis. Atrophy of facial muscules »ere examined under the light microscope with different histochemical stains. Tissue samples were prepared by paraffin section technique. Heidenhain's haematoxylin, -Van Gieson, phospohotungstic acid-haematoxylin, periodic acid-Schiff, Ballory-Azan, hamematoxylin-eosin and stains »ere used. The photographs were taken under photo light microscope. It is belived that the ischemic facial paralysis developed due to the blockage of transmission of impulses which was created by oedema and vascular disfunction due to n. facialis ligation and facial muscular atrophies of the rabbits «ere seen. Secondary to the malfunctions, of atrophic facial muscules, lack of blinking reflex, drooping ears, complete absence of movements in upper lip, nose and whiskers were seen. After denervation the atrophic muscle fibers lost their normal-89- structure. In early denervation phase, the periodic transverse striated apperance in the muscle became more strinking, but in late denervation phase this »as almost unnoticiable. After separation of myofibrils sarco lemma, which was destroyed and sea t t eder, where myofibrils lie in the intercellular space as serrate-like. Ring, core and target muscle fibers could be differentiated as a dener vatic atrophy. Type groups and structural group atrophy nere determined. Fibro-fatty tissue replaced the myofibrils and the new tissue progressed in accordance to the denervation phase. First, nuclei of the fusing muscle fibers came together to form groups, then these nuclei aligned to form almost straight line and migrated as to be located in the centrum. The nuclei lost their long and oval shapes and have a high density and circular or crescent shapes.