Yunanistan'ın Pontus hedefi ve Türkiye'nin üniter devlet yapısı açısından stratejik yaklaşımları
Strategic approach, in view of Greece's Ponthus idea and Turkey's unified overment structure
  1. Tez No: 191674
  2. Yazar: AHMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
ivÖZETTEZ BAŞLIĞI: Yunanistan'ın Pontus Hedefi ve Türkiye'ninÜniter Devlet Yapısı Açısından Stratejik YaklaşımlarıYAZAR ADI: Ahmet GÜZELPontusçuluk, Yunanlıların ?Euksinos Pontos? dedikleri Sinop, Samsun,Amasya, Trabzon, Ordu, Giresun, Gümüşhane illeri ile Sivas ilinin bir kısmınıiçine alan bölgeyi Yunanlaştırmak ve Pontus Cumhuriyeti'ni kurmak amacıyladünyanın farklı ülkelerinde kurulmuş bulunan çok sayıdaki Pontus dernekleritarafından Pontus ideali çerçevesinde yürütülen faaliyettir.Pontus sorunu Lozan Antlaşmasından sonra tarihe karışmıştır. 1923'teRumların, Türk-Rum Nüfus Mübadelesi Sözleşmesi gereğince, Yunanistan'agitmeleriyle birlikte bölgenin nüfusu homojen bir yapıya kavuşmuştur. AncakDoğu sorunu kapsamında emperyalist amaçları doğrultusunda Batılı ülkelerinve Yunanistan'ın istekleri hiçbir zaman bitmemiştir.Karadeniz Bölgesi'nde, tarihsel çarpıtmalar ve Pontus Devleti söylemleriile ülke bütünlüğüne kasteden girişimler, içlerinde bazı müttefiklerimizin debulunduğu devletler tarafından desteklenmektedir.Yunanistan'ın Pontus meselesinde hedefi ise bu meseleyi tarihigerçekleri saptırarak, Ermeni sorunu ve PKK sorunun yanı sıra yeni birargüman olarak da Türkiye'ye karşı kullanmaya çalışmaktır.Bu çalışmada, öncelikle tarihte Pontus coğrafyası ve bu coğrafyadakurulan devletlere ve halklara ilişkin genel bilgilere yer verilmiştir.Yunanistan'ın Megali dea'sında bulunan Pontus Devleti'ni kurma çabalarıincelenmiş bu amaç doğrultusunda patrikhanenin ve misyonerlerin faaliyetleriortaya konmuştur. Ayrıca Türkiye tarafından geliştirilmesi gereken stratejilerbelirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYTITLE OF THESIS: Strategic Approach, In View of Greece?sPonthus Idea and Turkey?s Unified Goverment StructureAUTHOR: Ahmet GÜZELPonthusiasm aims to make Greek-Euksinos Pontos called byGreeciasm Sinop, Samsun, Amasya, Trabzon, Ordu, Giresun, Gümüşhaneand a part of Sivas. Ponthusiasm is also a work ruled by numerousfoundations from different countries in the world and it intends to found aPonthus Republic.The Ponthus problem disappeared after Lozan treaty. In 1923 Greekswent to Greece because of population exchange so population of teh regionbecame homogen. However expectations of western countries and Greecehas never finished consisting eastern problem and imperialism.The aim of Ponthus thought firstly to obtain money from TurkishRebuplic by the help of international supports, then to awaken so calledPonthus state by claming assimilation of Greek people. Thus they want socalled Armenian claims to become stronger in order to make use of it.The aim of Greece in Ponthus problem is to make a new arguementagainst Turkey beside PKK and Armenian problem by manuplating historicaltruths.This study consists initially Ponthus Geography in history, the statesfounded in this Geography and peoples live in this region. The attempts offounding a Ponthus State by Greece about Megali idea, are examined also itis studied the Works of misionaries and Patrikhane fort his aim. Moreover, itis tried to identify the strategies that are need to be improved by Turkey.