Pakistan ve komşu devletler arasındaki ilişkiler ve Türkiye'nin Pakistan'a yönelik stratejik yaklaşımları
The relationship between Pakistan and neighbour countries and the strategic manner of Turkey towards Pakistan
- Tez No: 191675
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZETTEZ BAŞLIĞI: Pakistan ve Komşu Devletler Arasındaki İlişkiler veTürkiye'nin Pakistan'a Yönelik Stratejik YaklaşımlarıYAZAR ADI: Ekrem HIDIRPakistan uzun ve zorlu bir mücadele sonucu kurulmuş güzel ülke. Öylebir mücadele ki tüm dünya karşınızda duruyor. Pakistan'ın Türkiye'yeyakınlığının sebebi bu olsa gerek. Bu çalışmada Pakistan'ın uzun ve zorlukuruluş süreci, bu süreçte Müslümanların bir millet olarak bir araya gelmesi,Hinduların bu konuya tepkisi, İngilizlerin Pakistan'a çıkardığı zorluklar elealınmıştır. Alt Kıta'dan giderlerken bıraktıkları Keşmir mirası hala devametmektedir.Çalışmanın devamında modern Pakistan'ın sosyal, siyasi, ekonomikyapısı ele alınmıştır. Dünya üzerinde Pakistan'ın bulunduğu pozisyon ve bupozisyonun Pakistan'a getirdikleri konumuzun diğer boyutlarıdır.Pakistan karşılaştığı ve karşılaşacağı sorunlar, dünyanın süpergücünün bölgeye bakışı konumuzun devamıdır. Ayrıca bölge ile ilgilisenaryolar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYTITLE OF THESIS: The Relationship Between Pakistan and NeighbourCountries and the Strategic Manner of Turkey Towards PakistanAUTHOR: Ekrem HIDIRPakistan, a country established after a long and difficult struggle. It issuch a struggle that the whole world stands against you. This may be theclosure of Pakistan to Turkey. In this study; the long and difficult establishperiod of Pakistan; the act of the Muslims who joint as a nation, the reactionof the Hindus to this event and the difficulties that the English created toPakistan are included. The Kashmir, heritage that the Subcontinent leftbehind them is still continuing.In the development part of study, the social, political and economicstructure of Pakistan are included. The position of Pakistan today in the andthe advantages of this position to the country is the other side of the subject.The problems which Pakistan faces now and will face in the future, thelook of the super nation to this region is the following part of our subject. Inaddition the scenarios about the region are included in the study.