Geçmişten günümüze Karaman Türkleri
Karaman Turks from yesterday to today
  1. Tez No: 191681
  2. Yazar: MURAT TONGAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH AYNURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Lozan Anlaşması ile talihsiz bir şekilde Türkiye'den zorunlu göçe tabi tutularakYunanistan'a gönderilen Karamanlı Hıristiyan Türkler ele alınmaktadır.Birinci bölümde; Türkler ve Hıristiyanlığın tanışmasına kısa bir giriş yapılmış olup, İkincibölümde Karadeniz'in Kuzey'inden geçerek Avrupa'ya inen ve İslamiyet'ten önceHıristiyanlık ile tanışarak bu dini kabul eden Türk boyları ve bu boyların Anadolu'ya nasıliskan edildikleri, Üçüncü bölümde; daha sonraları Karamanlılar (Karamanos) adıyla anılacakbu Hıristiyan Türk boylarının dilleri ve bu dilin Yunanca'dan farkları, mübadele sürecinde vesonrasında yaşadıkları zorluklar, bıraktıkları yazılı ve sözlü eserler işlenmiş. Dördüncübölümde mübadeleyi yaşamış ya da ilk ağızdan dinlemiş Karamanlı Türklerin anlattıklarınayer verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise Karamanlılar hakkında bir sonuç vedeğerlendirmeye ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Christian Karaman Turks, who mandatorily had to migrate from Turkiye to Greeceaccording to the Lousanne Treaty, are researched in this study. The First part is the briefintroduction, how Turks meet Christianity; as The Second part explains he crossing ofChristian Turks through North Black Sea Region to Europe and their settling in Anatolia. TheThird part is about the Karaman Turks later Karamanos, and their language. The differencesbetween Greek and Karamanos, Their difficulties during and after the immigration, theirwritten and oral works are studied in this part. The Fourth part is the true stories told byimmigrants and their descendants. The Fifht and the final part is the conclusion of the study.