Makedonyalı Türk öğrencilerin Türkiye ve Atatürk algısı
The Macedonians perception of Turkey and Atatürk Turkish studen
- Tez No: 591469
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Sociology, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Balkanlarda Türklerin yoğun yaşadığı topraklar arasında yer alan Makedonya, geçmişten günümüze siyasal, sosyal ve askeri açıdan yaşamış olduğu etkileşimler; Türkleri doğrudan etkilemektedir. Makedonya'nın bağımsızlığını kazanmasından sonra azınlık konumuna düşen Türklerin mevcut hakları zamanla kısıtlanmış ve sosyal açıdan kazanımları azaltılmıştır. Pek çok farklı ulusun bir arada yaşadığı Makedonya'da etnik ve kültürel açıdan toplulukların birbirleri ile etkileşim yaşadığı ve belli algılara sahip oldukları gözlemlenmektedir. Bu tez çalışmasında Makedonya'daki Türk öğrencilerin Türkiye ve Atatürk algısı üzerine değerlendirmeler yapılmış olup, konu üzerine detaylıca araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Macedonia, which is among the lands inhabited by Turks in the Balkans, has been experienced in political, social and military interactions from past to present; It directly affects the Turks. The situation of the Turks changed after Macedonia declared its independence. The political and social rights of the Turks who are accepted as minority status are restricted. In Macedonia, where many different nations live together, it is observed that communities interact with each other ethnically and culturally and have certain perceptions. In this thesis Turkish students in Macedonia have been made on the assessment of Turkey and Atatürk perception and conducted research on the topic in detail.