Rize (Merkez ilçe) sosyal, siyasal ve ekonomik yapısı (1923-1960)
The social, political and economic aspects of Rize city (1923-1960)
- Tez No: 191764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada, Rize Merkez İlçe'nin Osmanlı Devleti'nin son dönemlerini deiçine alan kısa bir değerlendirmesi, idari ve nüfus yapısı ve geçen zaman içindesözünü ettiğimiz yapıdaki değişiklikler, ekonomik, sosyal, siyasal hayatı ile eğitim vekültür alanındaki gelişmeleri ortaya konmuştur.Çalışmamız süresince özellikle 1923-1960 yılları arası Rize yerel basını baştaolmak üzere, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Ankara Milli Kütüphane, Rize'dekibazı kamu kurum ve kuruluşlarının kütüphaneleri ile adı geçen döneme tanıklıkyapmış kişilerden yararlanılmaya çalışılmıştır.Bu çalışma Giriş Bölümü dışında dört bölümden oluşmaktadır. BunlardanGiriş Bölümü'nde; Rize Merkez İlçe'nin ilk çağdan Türk hakimiyetine; OsmanlıDevleti Dönemi ve Milli Mücadele Dönemi Rize Merkez İlçe'si hakkında genelbilgiler verilmiştir. Birinci Bölüm'de; Osmanlı Devleti'nin son dönemi veCumhuriyet Dönemi'nde Rize Merkez İlçe'sinin idari yapısı ile nüfus özellikleriincelenmiştir. İkinci Bölüm'de; Rize Merkez İlçe'nin sosyal hayatı ile siyasal hayatıele alınmıştır. Üçüncü Bölüm'de ise; Osmanlı Devleti'nin son döneminde ve 1923-1960 yılları arasında Rize merkez İlçe'deki eğitim ve kültür hayatı ortayakonulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise; Rize Merkez İlçe'nin ekonomik yapısıve bu yapıya paralel kurum ve kuruluşlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; including the latest periods of the Ottoman Empire, a briefevaluation of Rize city, which has been a significant settlement unit from the earlyages to the present is made; administration and population structure of Rize City andthe changes within this structure; economic, social and policital life and thedevelopments in the fields of education and culture in Rize City are handled.Throughout our study we have tried to make use of Rize City Local Pres,especially between 1923 and 1960, Prime Ministery Republican Archive, AnkaraNational Library, the Library of some state offices in rize City and people witnessingthe period mentioned.This study consists of four sections, apart from the Introduction Part. In theIntroduction Part, some general Information has been given about Rize City from thefirst erat Turkish domination, the Otoman Empire period and National Fight period.In the First Part; the last period of the Otoman Empire and the administrativestructure and population characteristics of Rize City in republic period have beenstudied. In the Second Part; the social life and the policital life of Rize City havebeen mentioned. In the Third Part; educational and cultural life in Rize City duringthe last period of the Otoman Empire and years betwenn 1923 and 1960 has beenshown. In the Fourth and last part, the economical structure of Rize City and the stateoffices paralel with this structure have been described.