Misyonerlik ve Harput'taki Amerkan Misyoner okulları üzerine sosyolojik bir araştırma
Missionary activity and sociologicial research on the American Missionary schools in Harput
- Tez No: 191810
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZETMisyonerlik çeşitli dinlerde bulunmasına rağmen tarihi süreçte Hıristiyanlıkdininde kurumsallaşmıştır. Diğer dünya dinleri içerisinde kurumsal ve sistematik olaraken gelişmiş şekli Hıristiyanlıkta ortaya çıkmıştır.Kurumsallaşmış misyoner teşkilatlarından olan Amerikan Board misyonerteşkilatının Harput'taki faaliyetlerini ele alan ?Misyonerlik ve Harput'taki AmerikanMisyoner Okulları Üzerine Sosyolojik Bir Araştırma? adlı çalışmamız, giriş ve üçbölümden meydana gelmektedir.Giriş bölümünde, çalışmada kullanılan yöntem ve teknikler hakkında bilgiverilmiştir.Birinci Bölümde, Sosyolojik açıdan din'in tanımı, Misyonerlik ve Aziz Pavlus,Harput, Din bilimcilerin dinler üzerine yaptıkları tipolojiler ve değerlendirilmesibaşlıkları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, Board misyonerlerinin Türkiye'ye ve buradan Harput'agelişlerinin tarihsel serüveni ve Harput'ta açtıkları kurumlar hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde de, misyonerlerin açtıkları kurumlar aracılığıyla Harput'untoplumsal yapısı üzerinde meydana getirdikleri değişim ve gelişim ele alınmıştır.Çalışma, sonuç ve bibliyografya ile sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAlthough missionary activity exists in many religions, historically speaking,it came out as an institution in Christianity. It can be said that missionary activitywas best developed both as an institution and a system in Christianity.This study, entitled Missionary Activity and a Sociological Research on theAmerican Missionary Schools in Harput, focuses on the activities of the AmericanBoard of Commissioners for Foreign Missions, which is an institutionalizedmissionary body, in Harput. The thesis consists of an introduction and threechapters.In Introduction, the method and techniques used in the study have beendescribed.In Chapter I, the sociological definition of religion, mission and St Paul,Harput, the typologies developed by the scholars of religion and their evaluationwere the subjects studied.In Chapter II, a historical account of the arrival of the Board ofCommissioners to Turkey was presented and some information about theinstitutions they established in Harput was provided.In Chapter III, the changes and developments occurred in Harput?s societalstructure through the missionary institutions have been examined.The study concluded with an evaluation and a bibliography.