Birecik'te dini hayat
The religious life in Birecik
  1. Tez No: 191811
  2. Yazar: MEHMET VEHPİ TOKTAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET“Birecik'te dinû hayat”isimli bu araştırmada Birecik ilçe merkezinde yaşayantoplumun dinû inanç, ibadet, tutum ve davranışlarının belirlenmesi, dinû hayatayönelik tutumların çeşitli faktörlere göre nasıl bir farklılaşma gösterdiğinin tespitedilmesi, dinû hayatın sosyal sistem içindeki yeri ve öneminin ortaya çıkarılmasıkonu edinilmiştir.Araştırmamız, girişle birlikte üç bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir.Giriş bölümünde araştırmamızın konusu ve amacı, yöntem ve teknikleri, evren vesınırlılıkları, son olarak varsayımları ile ilgili bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde; Din-toplum ilişkileri ile ilgili teorik ve kavramsal bilgilerverilmektedir.kinci bölümde; Birecik'in tarihi, coğrafûk, ekonomik ve demografik yapısıile ilgili bilgiler sunulurken, üçüncü bölümde de; araştırma bölgemizdeki dinû yaşayışile ilgili bulgular üzerinde durulmakta ve bu bulgular ile ilgili yorumlaryapılmaktadır.Sonuç kısmında da, araştırma bulgularının genel bir değerlendirilmesiyapılarak varsayımlar test edilmeye çalışılmıştır.Bu araştırmada Birecik ilçe merkezinde yaşayan toplumun dinû inanç, ibadet,tutum ve davranışlarının belirlenmesi için yapmış olduğumuz anket verilerine,gözlem ve mülâkat sonucunda; Birecik halkının sosyo-kültürel yaşamında gelenekseldinû anlayışlar, inanışlar ve kabuller etkin olmakla birlikte, yaşanan değişmelerdenetkilendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Title: ?The Religious Life in Birecik?In this study, the religious life and attitude of the people of Birecik is delaywith. Relying on the findings of the questioner carried out in the town, to whatextend various factors have on effect the religious beliefs and attitudes of the peoplethere. The role of religion in the social life is also examined.Our study comprises of an introduction and three chapters. In theintroduction, on the one hand, the topic, the objective, the limit and the method ofour study is explained; and on the other, the hypothesis is put forward.In the first chapter, the relationship between religion and society and relevanttheoretical and conceptual issues are analyzed.In the chapter, the history of Birecik, its demographic, economic andgeographic characteristics are given. In the third chapter, the findings relevant to thesubject of our study is analyzed and commented on.In the Conclusion, the findings are assessed and the hypothesis are tested andcriticized.From the questioner, observation and other researches we reached theconclusion that the people of Birecik, although they retain their traditional andreligious values to some extend, they are influenced by the current changes in dailylife.