Modern Türk şiirinde geleneğin izleri
Traces of the tradition in modern Turkish literature
  1. Tez No: 191817
  2. Yazar: HALEF NAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZETOsmanlı Devleti kendi modernle me sürecini ya amı tır. Osmanlımodernle mesi edebiyat, sanat, askeri ve hukuk gibi farklı sahalardagörülmü tür.Bu çalı mada modern Türk iirinde gelene in izleri incelenmi tir. Buçalı ma u kısımlara ayrılmı tır.Giri kısmında, edebiyatta modernizm ve gelene in ne oldu u sorusuincelenmi tir. Modernizm ve gelenek arasındaki ili ki gösterilmi tir.Birinci bölümde, modernizmin gelene e bakı açısı olan düalist yapı,modern Türk iirinin dönemlerine dayalı olarak incelenmi tir.kinci bölümde, Tanzimat, döneminde yazılan seçilmi iirlerden,medeniyet, insan dü üncesinin olu umu, akıl ve hürriyet gibi kavramlardamodernizm ve gelene in yansımaları incelenmi tir.Üçüncü bölümde, modernizm ve gelenek arasındaki tartı malarara tırılmı ve modern Türk iirinde gelene e yöneli anlatılmı tır.Çalı manın ana konusu olan son bölümde, geleneksel imajlarıiirlerinde kullanan Yahya Kemal, Behçet Necatigil, Hilmi Yavus, Be irAyvazo lu, Sezai Karakoç gibi airler ve adı geçen airlerin iirlerinde görülengeleneksel imajlar üzerinde durulmu tur.Çalı manın sonunda bir de erlendirme verilmi tir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYOttoman State had lived his own modernity process. Ottoman modernityhad seen in field such as literature, art, military and love. During this modernityporcess tradition was continue, too. Overtime this condition came into being aconflict of tradition and modernism.In this study, the effect of tradition on modern Turkish poem has beenconsidered. This study divided into an introduction and four chapters.In the first chapter, the question of what the modernism and tradition wasexamined. The relationship between modernism and tradition was pointed out.In the second chapter, the inflection of both modernism and tradition tothe concepts such as civilisation, human being mind and freedom wasexamined by considering the chosen poems written in Administrative Reformsperiod.In the third chapter, the literal discussions between modernism andtradition was explored inclination to tradition in modern Turkish poem wasexamplified.In the last chapter, which is the main topic of study, the poets such asYahya Kemal, Behçet Necatigil, Hilmi Yavuz, Be ir Ayvazo lu, SezaiKarakoç who often use traditional images and their poems were examined theeffect of tradition on above named poets was dweet on.At the end of the study a conclusion was given.1