Küreselleşme, Türkiye'nin ekonomik küreselleşmesi ve krizleri
Globalization, economic globalization of Turkey and crises
  1. Tez No: 191816
  2. Yazar: ALİ RIZA MANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEJAT ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZETnsanlık tarihinin son çeyrek yüzyılında yaşanan gelişmeleri açıklamak amacıylakullanılan özgün kavramlardan biri olan küreselleşme, birbirinden çok farklıdeğerlendirmelere konu olmaktadır. Bu çalışma, günlük yaşamda ve bilimsel tartışmalardayaygınlıkla kullanılan küreselleşme kavramına yüklenen farklı anlamları derli toplu biçimdeortaya koymayı amaçlamaktadır.Türkiye ekonomisinin küreselleşme veya dünya piyasaları ile bütünleşmesine yönelikolarak ekonomik liberalizasyon sürecinin ilk adımları, 24 Ocak 1980 stikrar ProgramıKararları ile başlamıştır.Türkiye'de yüksek faiz- düşük döviz kuru politikası sonucu kısa vadeli sermayehareketleri girişleri yaşanmaktadır. Bunun sonucunda da; TL aşırı değerlenerek ithalatartarken ihracat azalmakta ve cari işlemler açığı sürdürülemez boyutlara ulaşmaktadır. Ayrıca,yüksek yurt içi faizler nedeniyle kamu sektörünün borç yükü artarak mali disiplinbozulmaktadır. Diğer bir ifadeyle; Türkiye'de cari işlemler açığı ve kamu finansman açığıkısa vadeli sermaye akımları ile finanse edilmektedir. Bu akımların ani çıkışı ilemakroekonomik dengelerin bozulmasıyla, 1994, 2000 Kasım ve 2001 Şubat yıllarında olduğugibi, önce mali kesimde başlayan daha sonra da reel kesime sıçrayan ekonomik krizleryaşanmakta ve ekonomik belirsizlikler artmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Globalization concept that used to explain the progresses in the lastdecade of world history has been a subject in different respects. This study aims toput forward these different senses, which is widely loaded to the globalizationconcept in daily life and scientific discussions, in a compact form.The first stages of the economic liberalization period leading to integration ofTurkish economy with Globalization or world markets started with the measures ofthe stability program of January 24, 1980.It is found that the policy of high interst-low exchange rate is the main reasonfor the short term capital inflows in Turkey. As a result Turkish Lira appreciates andimport increases, export decreases and therefore, deficiency of current accountreaches to an unsustainable level. Additionaly, due to high domestic interest rates,incresing public sector debt deteriorates the financial discipline. n other words, thecurrent account and budget deficits are financed with sort term capital andmacroeconomic instability, the economic crises starting in financial sector and thenaffecting reel sectors, emerge and economic ambiguities increase as in 1994 and2001 November and 2002 February.