1876 tarihli Osmanlı Kanun-i Esasi'si ile 1924 tarihli T.C Anayasası'nın karşılaştırılması
The first constitution of Ottoman Empire known as 1876 Kanun-i Esasi is compared with the first constitution of the successor state,republic of Turkey
  1. Tez No: 191819
  2. Yazar: ZELİHA ARZU BEHRAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETOsmanlı mparatorluğunda III. Selim ile başlayan ilk ciddi reform girişimi,zaman zaman kesintiye uğramış olsa dahi Mustafa Kemal liderliğinde kurulan TürkiyeCumhuriyetine kadar devam etmişti. Bu reformlar iç ve dış baskılar sonucu oluşmuştu.Baskılar sonucu oluşan en önemli reformlardan biri hukukun modife edilmesi veAnayasanın ilanıydı. Sened-i ttifak ile başladığı kabul edilen bu süreç, Tanzimat veIslahat Fermanları ile devam etmişti. Ancak bunlar da istenilen sonucu vermemiş,Osmanlı Devletini içinde bulunduğu zor durumdan kurtaramamıştı. Bunun üzerine siyasi,idari, ve hukuki yapıda kanunlaştırma hareketine girişilmişti. Bunun sonucunda ilkOsmanlı Anayasası olan Kanun-i Esasi kabul edilmişti. Ancak yine aynı Anayasa dayanakgösterilerek Meclis kapatılmış ve otuz yıl sürecek meclissiz bir yönetim başlamıştı.1909'da II. Meşrutiyet'in başlamasıyla 1876 Anayasasında bazı değişiklikler yapılarakdemokratikleştirilmişti.Ülkenin işgali bu Anayasanın da uygulanmasına fırsat vermemiş, yeni kurulanTürkiye Devletinin ilk Anayasası olan 1921 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu kabul edilmişti.1924'te eksikleri giderilen bu Anayasa 20 Nisan 1924'te BMM tarafından kabul edilmişti.ANAHTAR KEL MELER: 1876 Kanun-i Esasi, Sened-i ttifak, 1924 Teşkilat-ı Esasi,Anayasa, Islahat Fermanı, Tanzimat Fermanı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe reforms started with Selim III (1789-1807) in the Ottoman Empire continueduntil the establishment of the new state under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk. Thesewere the result of the internal and the external pressures. One of the most important reformswas the modification of the laws and the enactment of the constitution. In this study, the firstconstitution of the Ottoman Empire known as 1876 Kanun-i Esasi is examined and comparedwith the first constitution of the successor state, Republic of Turkey. In order to give abackground to the reader, Sened-i ttifak (Document of Agreement) and Islahat Fermanı(Edict of Reform), the preliminary attempts for a modern and western style constitution is alsostudied.KEY WORDS: 1876 Kanun-i Esasi, Sened-i ttifak (Document of Agreement), IslahatFermanı (Edict of Reform), Constitution, Tanzimat (The period of reform)