İlahi hitabın şekillenişi(Hacc,Müzzemmil ve Tevbe sureleri örnekleri
The formation of the holy message: The case of the chapters Muzzammil, Hajj and Tawba
  1. Tez No: 191841
  2. Yazar: İDRİS KALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSA KAZIM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETİnsanlığın var oluşundan günümüze kadarki süreçte Yüce Allah, insanlarınyaratılış gayelerine uygun bir şekilde hareket etmeleri için onlara peygamberleraracılığı ile seslenmiştir. Toplumların günlük yaşantılarında karşılaştıkları zorluklaraçözüm getirme amacını da taşıyan bu vahyin içeriğinde, insanların sosyal ve kültürelyaşamları, değer yargıları, ahlaki öğretileri ve benzeri hususlar sıralanmıştır.Hazırlamış olduğumuz bu çalışmada, ilahi hitabın Yüce Allah tarafındanşekillenişini üç bölümde incelemeye çalıştık. Birinci bölümde, İlahû hitabınşekilleniş sürecinde hitabın, dil, konu ve içerik açısından nasıl bir gelişim izlediğinianlatmaya çalıştık. İkinci bölümde ise, konunun sınırlarının belirlenmesi açısındanMüzzemmil, Hacc ve Tevbe sûreleri ışığında, zaman içerisinde ilahi hitabınşekillenişindeki değişiklileri gözler önüne sermeye çalıştık. Müzzemmil sûresi; ilahivahyin ilk dönemini, Hacc sûresi; ara dönemini ve Tevbe sûresi de; ilahi hitabın sondönemini oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde ise, bu üç sûrede işlenen ortakkonuların içerik ve üslûp açısından nasıl bir farklılık sergilediklerini inceledik.ANAHTAR KELİMELER: Müzzemmil Sûresi, Hacc sûresi, Kur'an'ınüslubu, Tevbe Sûresi, İlahi Mesaj.74
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThrough prophets, God addressed human beings asking them to live inaacordance with the goal for which they were created. This revelation, which aimsto solve the problems people face in their daily life, includes inscructions shapingthe social life, moral values, value judgements and so on.In this study, taking shape of the holy message by God is analyzed in threechapters. In the fist chapter, this process is examined in terms of language, topic andcontent. In the second chapter, to determine the limits of the study, the chapters ofMuzzammil, Hajj and Tawba are choosen as a case study. Relying on these chapters,the stages of the formation of the holy message is dealt with. The chapter ofMuzzammil represents the early phase of the revelation, the chapter of Hajj theintermediate phase, the chapter of Tawba the last one. In the third chapter, thedifferences of content and style in these three chapters are analyzed.KEY WORDS: The chapter of Muzzammil, The chapter of Tawba, thechapter of Hajj, The style in the Qur?an, the Holy Message75