Tevhid nübüvvet bağlamında Kur'ân'da hitap-muhatap ilişkisi
The relationship between the adressee and the addressee in the Qur'an in the context of tawhid nubuwwet
  1. Tez No: 900997
  2. Yazar: SAFİYYE TİLKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tevhid ve nübüvvet İslam'ın temel iki konusudur. Çalışmada bu iki meselenin, Kur'an hitabıyla ve bu hitabın içine doğduğu muhataplarla ilişkisi incelenmektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Kur'an'ın belagatının hitap muhatap ilişkisi ile paralelliği ve birbirini nasıl şekillendirdiği ele alınmıştır. İkinci bölümde muhatabın tevhid ilkesini ve hitabı nasıl şekillendirdiği üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise nübüvvet meselesinin izahı ile muhatabın bu hususu nasıl etkilediği üzerinde yoğunlaşılmıştır. Kur'an'ın hemen her alanında muhatapların ahvalinin çok önemsendiği bilinmektedir. Bu önemin diğer konularda olduğu gibi vahyin temel meselelerinde de olduğu ve vahyin şekillenişini belirlediği sonucu ortaya çıkmıştır. Yüce Allah'ın vahyin temellerini atarken ana ve değişmez olarak ortaya koyduğu tevhidin (yani Allah'ın tek bir ilah olduğu ve asla şerikleri kabul etmediği inanç sisteminin) ve bunun destekleyicisi niteliğinde olan nübüvvetin de üslup ve hitap şeklinin belirlenmesinde temel rolün muhataplar olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is a research in which we examine the relationship of these two issues, which include the basic topics of Islam such as tawhid and nubuwwat, the address of the Qur'an and the interlocutors into which this address is born. Our study consists of three parts. In the first part, the parallelism of the Qur'an's eloquence with the addressee relationship and how they shape each other are emphasized. In the second part, the interlocutor focuses on the principle of tawhid and how he shapes the address. In the last part, the focus is on the explanation of the nubuwwat issue and how the interlocutor affects the nubuwwat. It is known that in almost every field of the Qur'an, the ahwal of the interlocutors is very important. It has been concluded that this importance is in the basic issues of revelation as well as in other matters and that it determines the shaping of revelation. The main and unchangeable tawhid (i.e., in the belief system that Allah is a single deity and never accepts the Shari'ah) and nubuwwat, which is the supporting nature of tawhid, that is, prophethood, which Almighty Allah (swt) reveals while laying the foundations of revelation, shows that the main role in determining the expression, style and form of address that reveals these two basic ideas is the interlocutors.