İletişim fakültesi öğrencilerinin internet haberciliğinin güvenilirliğine ilişkin tutumları: İstanbul, Ankara ve İzmir illerini kapsayan bir uygulama örneği
The attitudes of the students of communication faculties on the reliability of internet journalism: An example of aplication covering the cities of İstanbul, Ankara and İzmir
- Tez No: 191852
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜLET Ş M FAKÜLTES ÖĞRENC LER N N NTERNET HABERC L Ğ N NGÜVEN L RL Ğ NE L ŞK N TUTUMLARI: STANBUL, ANKARA VE ZM RLLER N KAPSAYAN B R UYGULAMA ÖRNEĞSerhat ÇOBANBasın ve Yayın Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2006Danışman: Yrd. Doç. Dr. Semra AKDEM RBu tezin amacı, iletişim fakültesi öğrencilerinin internet haberciliğinin güvenilirliğineilişkin tutumlarını ölçmektir. Bu doğrultuda ilkin internet iletişiminin demokratik dinamiklerekseninde biçimlenen gelişme süreci, internet haberciliğinin genel çerçevesi, internethaberciliğinin güncel sorunları ve meslek ilkeleri bağlamında internet haberciliğiningüvenilirliği kuramsal tartışmalar eşliğinde irdelenmiştir.letişim fakültesi öğrencilerinin internet haberciliğinin güvenilirliğine ilişkintutumlarını ölçmek üzere stanbul, Ankara ve zmir illerinde bulunan üniversitelerin iletişimfakültelerinde okuyan öğrencilerden alınan örneklem üzerinde anket formu uygulanmıştır.Anket formu mesleki etik kurallarla ilişkiler bağlamında oluşturulmuştur.Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında internet haberciliğinin iletişimfakültelerinde okuyan öğrenciler arasında fazla güvenilir bulunmadığını söylemekmümkündür. Güvensizlik oranı mesleki etik ilkelerin ihlalinden toplumsal, hukuksal veekonomik etmenlerin olumsuz etkilerine uzanan bir aralık içinde bir miktar artış göstermiştir.Ayrıca bir kurum olarak üniversitenin internet haberciliğine duyulan güvensizlikte roloynayan bir etmen olduğunu söylemek de mümkündür. Bu bağlamda öngörülebilir birgelecekte internet haberciliğinde etik ilkelere dayalı bir örgütlenmeye gidilmesi; yanı sıraüniversitenin de desteğiyle daha geniş kapsamlı kurumsal düzenlemelerin gerçekleştirilmesiönerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE ATTITUDES OF THE STUDENTS OF COMMUNICATION FACULTIES ONTHE RELIABILITY OF INTERNET JOURNALISM: AN EXAMPLE OFAPLICATION COVERING THE CITIES OF ISTANBUL, ANKARA ANDIZMIRThe aim of this thesis is to measure the attitudes of the students of communicationfaculties on the reliability of internet journalism. Within the framework of theoreticaldiscussions, the development process of internet communication in the axis of democraticdynamics, the general framework of internet journalism the current issues of internetjournalism and the reliability of internet journalism in relation with the other professionalethical codes are examined.In order to measure the attitudes on the reliability of internet journalism, surveymethod is used on a sample of students coming from the comminication faculties of theuniversities which are placed in stanbul, Ankara and zmir. The content of the survey isformed in relation with the professional ethical codes.According to the data derived from the survey, it can be said that internet journalism isnot found much reliable among the students. The rate of unreliability indicates a degree ofincrease within a range extending from the infringement of professional ethical codes to thenegative effects of social, legal and economic factors. Besides, university as an institution isfound to be a factor taking role in the unreliability of internet journalism. In this context, it isproposed that internet journalism be organized on ethical principles and wider institutionalarrangements be realized with the assistance of universities.