İcra ve iflas hukukunda imzaya itiraz ve imzaya itirazın sonuçları
Objection to signature and the consequences of objection to signature ın bankruptcy law
- Tez No: 191863
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHAMMET ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜCRA VE FLÂS HUKUKUNDAMZAYA T RAZ VE MZAYA T RAZIN SONUÇLARIÖzlem YazarÖzel Hukuk Ana Bilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2006Danışman: Doç. Dr. Muhammet Özekescra ve iflâs hukukunda imzaya itiraz ve imzaya itirazın sonuçları başlığınıtaşıyan çalışmamız, üç bölümden oluşmaktadır. Genel haciz yolu ile takipte, takipkonusu adi senet altındaki imzaya borçlu tarafından itiraz edilmesi ve bu itirazınsonuçları öğreti ve yargı kararları ışığında değerlendirilmiştir.Çalışmamızın birinci bölümünde, genel olarak takip ve takibe itiraz kavramlarıaçıklanıp, imza itirazının ne şekilde, ne sürede ve nereye yapılacağına değinilmiştir.Genel haciz yolu ile takipte imza itirazına konu olabilecek veya nitelikleri gereği konuolamayacak belgeler incelenmiştir. Bölümün sonunda, imzaya itiraz edilmesininsonuçları açıklanmıştır.kinci bölümde, itirazın geçici kaldırılması kurumu anlatılmaktadır. tirazıngeçici kaldırılması kurumunun benzer kurumlarla karşılaştırılması yapıldıktan sonraitirazın geçici kaldırılması talebinde bulunabilmenin şartları incelenmiştir. Bölüm,itirazın geçici kaldırılması yolunda yetkili ve görevli mahkemeden, yargılamausûlünden, yargılama sonunda verebilecek kararlardan ve bu kararlara karşıgidilebilecek kanun yollarından bahsedilerek sona erdirilmiştir.Üçüncü ve son bölümde, itirazın geçici kaldırılması talebinin reddi ve itirazıngeçici kaldırılması kararlarının sonuçları anlatılmıştır. tirazın geçici kaldırılmasıkararının sonuçlarından biri olan borçtan kurtulma davası ve dava sonunda verilebilecekkararlar açıklanarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTOBJECTION TO SIGNATURE AND THE CONSEQUENCES OF OBJECTIONTO SIGNATURE IN BANKRUPTCY LAWÖzlem YazarDepartment of Private LawAnadolu University Graduate School of Social Sciences, August, 2006Advisor: Assoc. Prof. Dr. Muhammet ÖzekesOur study which argues the ?objection to signature and the consequences ofobjection to signature in debt enforcement law? is composed of three sections. Ingeneral enforcement prosecution, the debtors? objection for the signature which issigned under the note that is the subject matter of the prosecution and the consequencesof that objection are evaluated under the light of the doctrine and the court opinions.In the first section of our study concepts of prosecution and objection toprosecution are explained in general. While explaining those, the details of making anobjection like in what time, in which form and to where are mentioned. Then thedocuments that can be or can not be the subject matter of the objection to signature areanalyzed. At the end of the first section, the consequences of objection to signature areexplained.At the second section of the study, the concept of temporary removal of theobjection is handled. The conditions of making a claim for the temporary removal of theobjection are examined after making a comparison between temporary removalobjection and the other similar concepts. This section is ended by mentioning the courtof competent jurisdiction, proceedings and decisions that can be made after proceedingsregarding to the temporary removal of objection.In the third and the last section of our study, the consequences of the decisionsregarding the temporary removal of objection and the dismissal of temporary removalof objection are explained. At last, suit for disposal from a debt and the decisionsregarding to this suit are examined.