Yerel yönetimlerin yoksullukla mücadelede uyguladığı sosyal yardım ve sosyal hizmet programları
The social aid and social service programmes of local government to struggle the poverty
- Tez No: 191864
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜYEREL YÖNET MLER N YOKSULLUKLA MÜCADELEDE UYGULADIĞI SOSYALYARDIM VE SOSYAL H ZMET PROGRAMLARIKadriye KOBAKÇalışma Ekonomisi ve Endüstri lişkileri Anabilim Dalı,Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2006Danışman: Yard.Doç.Dr. A. lhan ORALToplumsal ve siyasal yapıları birbirlerinden farklı olan devletlerin yönetim yapıları dafarklılık göstermektedir. Bugün küresel bir sorun olan yoksulluk, sadece merkezihükümetlerin politikaları arasında gösterilmemektedir. Hem hizmetlerin etkin olarakgerçekleştirilmesi hem de demokratik düzenin gereklerinden ötürü ihtiyaç duyulan yerelyönetimlere de muhtaç kimselere hizmet götürülmesi açısından sorumluluklar düşmektedir.Günümüz toplumlarında hükümetlerin yerine getirmesi gereken bazı sosyal politika hedeflerivardır. Bunlardan birisi de bireylerin, insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmeleridir. Bu hedefeulaşmak için yerel yönetim örgütlerine de ihtiyaç vardır. Belediyelerin yerel yönetimleriçerisinde önemli bir yeri vardır. Günümüzde sosyal belediyecilik anlayışını benimseyen birçok belediye, ihtiyaç sahibi bireylere sunduğu sosyal yardım ve sosyal hizmet programlarıyla,yoksulluğun şiddetini azaltmada etkili olmaktadır.Bu çalışmada yerel yönetimlerin yoksulluk konusuna bakışları ve yoksulluğu önleme veyoksul bireylerin daha da yoksullaşmasını önleyecek sosyal yardım ve sosyal hizmetprogramları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe governing structures of the states, which have different social and political characteristicsalso differ from each other. Today, poverty is not only a part of central governing policies.Both in means of democratic needs and realizing effective execution, local government hasimportant responsibilities for delivering service to people in need.It needs local government organisations for reaching this aim. The municipality has a specialplace in local govenment. Today, a lot of municipalities, approprioting social municipalitysensilibilty, apply to perform to people in need.In this study it is mentioned about the social aid and social service programmes of localgovenment to protect the poverty.