Türkiye'de kredi kartlarının enflasyon üzerine etkisi
The effect of credit cards on the inflation in Turkey
  1. Tez No: 191862
  2. Yazar: MEMİŞ CAN YARDIMCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTÜRK YEDE KRED KARTLARININ ENFLASYON ÜZER NE ETK SM.Can YARDIMCIktisat Anabilim Dalı- Yüksek LisansAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2006Danışman: Yrd.Doç.Dr.Zeynep ERD NÇEski insanlarla günümüzdeki insanların yaşamlarına baktığımız zaman,günümüzdeki insanların çok daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Teknoloji, iletişimve tıp alanındaki gelişmeler buna en güzel örneklerdir. Kredi kartları da günümüzinsanına büyük kolaylıklar sağlamakta, günlük yaşamı daha kolay hale getirmektedir.Enflasyon, ekonomilerde istenmeyen bir durum olmasına rağmen karşılaşılanbir durumdur. Gelişmiş ülkelerde daha az oranlarda görülmekle beraber zamanzaman bazı ülkelerde daha şiddetli olarak görülmüştür. Türkiye'de son iki üç yılısaymazsak üç haneli enflasyonları uzun sayılabilecek zamanlar yaşamışızdır.Birinci bölümde, genel olarak kredi kartları hakkında bilgi verilmiştir. Kredikartlarının gelişimine bakılmış, finansal yenileşme sürecindeki etkileri incelenmiştir.kinci bölümde ise, ülkemizde kredi kartlarının gelişimine bakılmıştır. Ayrıcakredi kartı sistemleri, kredi kartının taraflar açısından kullanılması değerlendirilmişve kredi kartının hukuki temelleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise kredi kartlarıyla yapılan harcamaların enflasyonüzerindeki etkilerine ayrılmıştır. lk olarak kredi kartı harcamalarıyla enflasyon oranıarasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Kredi kartı harcamaları ve enflasyonarasındaki ilişkinin yönü Granger nedensellik testi ile incelenmiştir. Kredi kartıylayapılan harcamaların enflasyon oranını etkilediği sonucuna varılmıştır. kinci olarakise enflasyon ve kredi kartı harcamaları arasındaki ilişki hata düzeltme modeli (errorcorrection model) kullanılarak incelenmiştir. Bu analizden elde edilen bulgular kredikartı kullanımının enflasyon üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTIf we compare the lives of the people of the past and the present, we can saythat the modern man is lucky. Developments in the fields of technology,communication and medicine are good examples for this. Credit cards also providecomfort and make the daily life easier.Inflation is an undesired but common situation. Inflation in the developedcountries can be seen at low rates but occasionally it has drastic rates in somecountries. If we do not consider the last three years in Turkey, we have lived for along time with three-digit inflation rates.In the first part, some information about credit cards is given. Development ofthe credit cards and their impact on the financial renewal process has been analyzed.In the second part, development of the credit cards in Turkey has beenstudied. In addition, credit card systems, usage of credit card for both parties andlegal basis for credit cards have been evaluated.The third part is devoted to the impact of the consumption expenditures withcredit cards on inflation. First, the causality between the consumption expenditureswith credit cards and inflation is investigated. Granger Causality test is utilized toanalyze the direction of the causality relationship between the consumptionexpenditures with credit cards and inflation. It is concluded that the consumptionwith credit cards affects inflation rates. Second, the relationship between inflationand the consumption expenditures with credit cards is analyzed using an errorcorrection model. The findings from this analysis show that there exist a significantrelationship between inflation and the consumption expenditures with credit cards.