Tanzimat döneminde (1839-1876) kadın yaşamındaki modernleşme
Modernization on women life in Ottoman reformation period (1839-1876)
  1. Tez No: 191882
  2. Yazar: FİGEN AYDINGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT YALÇIN BİLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜTANZ IMAT DÖNEM NDE (1839-1876) KADIN YAŞAMINDAK MODERNLEŞMEFigen AYDINGÖRTarih Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos, 2006Danışman: Prof. Dr. Cahit Yalçın B L MTanzimat Dönemi ile birlikte başlayan modernleşme hareketiyle Türk Kadını gerektoplumsal gerekse siyasal ve düşünsel alanda ciddi atılımlar yapmıştır. Tarihsel akış içerisindeOrta Asya'da özgür olarak yaşayan Türk Kadını slamiyet'in Türk Devletlerinin yaşantısınagirmesiyle sınırlı haklar ile ikinci plana itilmiştir.Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarındaki kadının erkeği ile birlikteliği, zamanla koyubir slam etkisiyle sona ermiştir. Kadın her alanda haklarını yitirmiş, erkek egemen birtoplumda ev içinde yaşamaya başlamıştır. Eğitim olanaklarından yoksun, sokağa çıkmasındangiydiği kıyafetin rengine kadar kurallara uymak zorunda kalmıştır.Tanzimat Dönemi ise, Osmanlı Kadınlarının uyanma aracı olmuştur. Eğitim alanındayapılan yeniliklerle hayatın içine giren kadın, toplum hayatının düzenlenmesinde kültürlüanne ve eş olarak yer almıştır.Miras hukuku alanında yapılan düzenlemelerle de mirastan eşit hak alabilme hakkınıelde etmişlerdir. Ayrıca çıkarılan kanunlarla evliliklerde yaşanılan zorluklar aile izni, vergi,lüks harcamaların önüne geçilmeye çalışılmıştır. Günlük yaşamlarına fazla karışılmayanTanzimat Kadını rahatlamış, Avrupa modasını yakından takip etmiş, modern Türk Kadınıolma yolunda önemli adımlar atılmıştır.Edebiyat alanında ise birçok ünlü edebiyatçı kadın toplumsal konumunu, haklar eldeetmesini eserlerinde işlerken Fatma Aliye Hanım, Şair Nigar Hanım vb. isimler TürkEdebiyatımıza kazandırılmıştır.Tanzimat Dönemindeki bütün bu gelişmeler Türk Kadınına yepyeni bir çehrekazandırmıştır. Batıda da Fransa, ngiltere, Amerika üçgeni kadınların haklarını elde etmekiçin mücadele alanı olmuştur.Tanzimat Döneminde kadınların yaşamlarını değiştirecek bu küçük yenilikler büyükdeğişimlerin başlangıcını oluşturmuş, günümüz modern Türk Kadınının dönüm noktasınıoluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTurkish women with the movement of contemporize during the Period of theOttoman Reformation Changed their conservative style in political, social andideational conditions. Turkish women, which were free in the history of the MiddleAsia, became the second one in social life with Islam.Women and men were together in the establishment of the Ottoman Empire butthese conditions were changed with Islam and women lost their many rights, and beganto live between their houses borders under the punishment of the men. They had tofollow the rules from the colour of the dress to going out, without education.The Ottoman Reformation caused their developments with the renovations in theeducation conditions, froth of all women began to work, and became more educatedmothers and wives in social life.Arrangements with law of heritage, they had same rights with men; difficulties,family permission, taxes and luxury payments were all controlled by these arrangementswomen of the ottoman Renovation were relived and followed European Fashion andhad big steps in the way of being modern Turkish women.In Literature many famous authors mentioned these developments in their booksand we gained Fatma Aliye Poet Nigar ... etc.Turkish women gained many qualities by all these developments in the Period ofthe Ottoman Renovation. In the western world France, UK and USA is becomes atriangle for women?s fight for their rights.These little renovations caused big ones, and Today?s Turkish Women and sobecame a critical point for them.